Milovníkům lyží začala sezona. Rozjela se o víkendu v Ústeckém kraji v jednom středisku, které vyznavači zimních sportů vzali útokem. Další areály by se rychle chtěly přidat, jenže proti je současné počasí. Zalyžujete si aktuálně na Klínovci, brzy už také v Klínech. Bouřňák, Telnice nebo Mezihoří čekají na ochlazení, aby mohly dokončit zasněžování. 

„Ve čtvrtek 16. prosince spustíme vlek. Je sice obleva, ale máme dost technického sněhu. Od pátku bude také večerní lyžování,“ potěšil lyžaře Josef Dlouhý ze Sportareálu Klíny v Krušných horách. Na Klínech zprovozní zatím kratší sjezdovku. Na rozjezd lanovky a spuštění centrální sjezdovky si ale ještě počkají. „Musíme bohužel čekat na lepší počasí, nemáme ji dostatečně zasněženou. Snad se během příštího týdne ochladí a budeme moci zasněžovat nebo bude sněžit a budeme ji brzy moct spustit,“ doufá Dlouhý. 

Ilustrační snímek
Silvestr v deset hodin večer? Lidé kvůli nařízením hromadně ruší pobyty

Už několik dní, konkrétně od 4. prosince, se lyžuje na Klínovci, tamní podmínky jsou dobré. Aktuálně jsou v provozu tři sjezdové tratě – Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Pět kilometrů tratí obsluhují dvě lanovky. První dva víkendy vzali lyžaři středisko útokem, na zimní radovánky byli po dlouhé přestávce velmi natěšení. Na Klínovci aktuálně pracují na zprovoznění dalších sjezdovek, velkým lákadlem sezony má být večerní lyžování na Dámské, to by mělo být zahájeno 25. prosince. 

Na Telnici pojedou o víkendu jen dětské vleky Meva a Kašpárek, pro velké nestačí sníh. „Dětské vleky spustíme o víkendu, pojedou pak určitě až do Vánoc. Ostatní sjezdovky nemůžeme bohužel zatím pustit, je teď teplo a nemůžeme zasněžovat. Uvidíme podle počasí, ještě bychom tak tři nebo čtyři dny potřebovali,“ předestřel Ivan Soukup ze Skiareálu Telnice.  

Ilustrační foto.
Počet obyvatel Ústeckého kraje stále klesá, nejvíce z celé republiky

Nelyžuje se zatím ani v Mezihoří, také tam vyčkávají na dokončení zasněžování či přírodní sníh. „Bohužel, byla teď obleva. Zasněžovali jsme, to snad vydrží, ale ještě pár dní potřebujeme. Nyní o víkendu proto ještě určitě neotevřeme,“ přidává se Jaroslav Andres ze Sportcentra Bouřňák. „Jsou aktuálně vysoké teploty. Budeme opravdu rádi, když vydrží, co už jsme nastříkali. Teď se nedá říct, kdy začneme, snad se příští týden počasí zlepší,“ dodal. 

Bez sněhu jsou zatím v Horním Podluží na Děčínsku, tam tradičně sezona začíná později. 

Milovníky lyžování čeká na horách v letošní sezoně kromě příjemných překvapení a radovánek na sněhu i jedno nemilé překvapení. Extrémní navýšení cen energií, vyšší mzdové požadavky, navíc ztráty z minulé sezony. To jsou důvody, proč si lyžaři letos připlatí za skipasy. Horské areály v regionu se totiž potýkají s velkým nárůstem nákladů, v regionu zdražují téměř všechna střediska, navýšení cen se pohybuje mezi 5 až 20 %.