Děčínští radní předložili na čtvrtečním jednání zastupitelstva materiál týkající se nabytí dvou továrních areálů v Bynově a Dolním Oldřichově do majetku města. Opozice vedení města vyčítala, že náš právní řád něco jako nabytí nezná nebo že město neví, co by s koupenými areály dělalo. Následná debata mezi náměstkem pro rozvoj Skalickým a opozicí se značně vyhrotila.

„Pane Brčáku, ukončuji diskuzi, tento materiál byl stažen ze zastupitelstva. Děkuji a jdeme k dalšímu bodu,“ přerušil Skalický diskuzní příspěvek opozičního zastupitele Tomáš Brčáka (ODS), který právě kritizoval kvalitu zpracovaných materiálů. K ukončení diskuze přitom nemá oprávnění, to mohou udělat pouze hlasováním zastupitelé. „Absolutně v klidu a s přehledem říkám, že je-li nabídka diskutovat k jakémukoliv bodu na zastupitelstvu takto brutálně zneužitá k PR opozice, tak se samozřejmě podle toho zařídíme i v rámci členství jednotlivých členů v komisích,“ pokračoval Skalický.

Jeho slova nadzvedla opozici. „Chcete říct, že nám tu vyhrožujete, pane Skalický? To totiž bylo vyhrožování,“ rozčílila se lídryně nejsilnějšího volebního uskupení Volba pro Děčín Anna Lehká. Skalický rezolutně reagoval, že se o žádné vyhrožování nejedná.

Orchestr. Ilustrační foto.
Cenu Děčína získali symfonici a zakladatelka Děčínské kotvy

Vyhrocenou situaci, ke které došlo po devíti hodinách náročného jednání krátce před 23. hodinou, se následně snažil uklidnit primátor Jiří Anděl, který se svým náměstkem nesouzněl. „Chtěl bych se omluvit za konfrontační rétoriku svého náměstka. Neztotožňuji se s tímto stylem politiky. Dobře víte, že jsem zastáncem toho, abychom se nedělili na opozici a koalici. Řada věcí, které tu zazněly, zaznít neměla,“ uklidňoval napětí v sále Anděl s tím, že se pokusí být účinnějším filtrem předkládaných materiálů.

Jan Skalický vzbudil pozornost už loni v létě během předvolební kampaně. Ještě v době podání kandidátek měl totiž trvalé bydliště v Praze, v Děčíně se nechal zapsat k trvalému pobytu teprve na začátku srpna. To bylo hlavním důvodem, proč se jeho kandidaturou zabýval po volbách krajský soud. Navrhovatelé argumentovali právě tím, že v Děčíně reálně nežije, Skalický se hájil tím, že je s Děčínem díky plavbě a práci spojen mnoho let. Soud se nakonec přiklonil na Skalického stranu a námitky proti zvolení zamítl.