Obvinění z trestného činu falšování cenných papírů musí čelit šéf děčínské sociální demokracie Pavel Sinko. Na policii už dorazilo trestní oznámení.
„Jsem přesvědčený, že je to snaha zdiskreditovat mě před volbami,“ bránil se Pavel Sinko. Do komunálních voleb má totiž jít z předních pozic kandidátky.
Do redakcí různých médií dorazil v těchto dnech mail, jehož přílohou je kopie opisu rejstříku trestů Pavla Sinka, diskreditující dopis s odkazem na Cibulkovy seznamy, v nichž Sinko figuruje jako údajný spolupracovník StB, a také upozornění na to, že byl v osmdesátých letech nepodmíněně odsouzen, a další materiály. Nechybí ani kopie čerstvého trestního oznámení, které na Sinka podal Václav Jung letos koncem května. Jung má za to, že Sinko zfalšoval cenné papíry , konkrétně směnku. „Mám čisté lustrační osvědčení, které kdykoliv předkládám. O mém dřívějším trestu poplatném tehdejší době už snad každý ví a nové trestní oznámení je nesmysl. Věřím, že to policie zjistí,“ tvrdil Sinko.
Jeho právní zástupce Zbyněk Pánek soudí, že se Sinko trestného činu padělání cenných papírů nemohl dopustit. „Tak zvanou blankosměnku, tedy směnku prázdnou, totiž vystavil sám Jung. K této směnce ještě existuje smlouva, za jakých podmínek ji lze vyplnit. Jung tak ručil za půjčku, kterou měl sice od Pavla Sinka mladšího, ale ve skutečnosti peníze půjčil Pavel Sinko starší. Jung věděl, od koho peníze jsou, protože splátky posílal výhradně na účet manželky Pavla Sinka staršího, a ten má k němu dispoziční právo,“ upozornil Pánek.
Pavel Sinko mladší tragicky zemřel. Za jeho života nebyla směnka potřeba, kromě ní totiž existuje ještě smlouva o půjčce. Směnku objevil v pozůstalosti Sinko starší dlouho poté, kdy syn zemřel. V té době už ale byla synem převedená na něj, aniž by však Sinko starší o tom věděl. Proč ji syn převedl, otec jen tuší. „Asi právě kvůli tomu, že peníze patřily mně a manželce,“ vysvětlil. A právě převod směnky Jung napadá. Domnívá se, že Sinko starší dokument zfalšoval po smrti syna tak, aby směnka patřila jemu.
„Namísto, aby ji přihlásil do dědického řízení, ji prodal,“ píše v trestním oznámení.
Sinko skutečně směnku prodal. Důvodem byly jeho finanční problémy při splácení synových úvěrů, s manželkou byli ručitelé, a nechuť jednat s dlužníkem, tedy Jungem. „Jeho platební morálka se po synově smrti značně zhoršila, neplatil v dohodnutých splátkách a já ho musel pořád upomínat,“ vysvětlil Sinko. Nakonec Jung přestal splácet úplně.
Dluh bude muset uhradit
Co chce Jung trestním oznámením na Pavla Sinka vyřešit, není jasné. Dlužníkem je, což sám uznal, a dluh bude muset uhradit. „Samozřejmě bude muset zaplatit, ať už je věřitelem nový vlastník směnky nebo pozůstalí,“ potvrdil Zbyněk Pánek, který označuje obsah trestního oznámení na svého klienta, o kterém se oba dozvěděli až na základě upozornění redakce, za naprosto zcestný a nesmyslný. Navíc, pokud se prokáže Sinkova nevina, bude Jung sám čelit obvinění z trestného činu křivého obvinění či pomluvy. „Jsem bojovník a nedám se, byť je to pro mě i manželku velmi bolestné. Stalo se nám to nejhorší, co se rodičům může stát, přišli jsme o syna. Je zrůdné, že i toho dokáže nějaký politický konkurent zneužít,“ poznamenal Sinko.
Václav Jung se nechce k případu vyjadřovat. Jeho manželka Kateřina Jungová však uvedla, že o zveřejnění kopie trestního oznámení neměla rodina tušení a s politikou to prý nemá nic společného. „Je to naše osobní záležitost a myslím, že i my se budeme zajímat, jak se naše trestní oznámení dostalo z policie na veřejnost,“ řekla.
Zatím Sinka nevyslechli
Případem se zabývají kriminalisté. „Trestná činnost padělání cenných papírů nám věcně nepřísluší, tyto případy řeší odbor hospodářské kriminality v Ústí nad Labem,“ uvedl šéf děčínské kriminálky Josef Drobný. Krajští kriminalisté zatím Pavla Sinka nevyslechli.