Desítky tun těžkých kovů skončí každoročně v celém Česku v ovzduší. Silvestrovské ohňostroje provází skokové i více než desetinásobné zvýšení koncentrací polétavého prachu. Ústecký kraj není výjimkou, jak ukazují data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z největších měst v regionu. V některých obcích se odpalování zábavní pyrotechniky výrazně projevilo i ve 24hodinových koncentracích a v těch krátkodobých se hodnoty během několika hodin zvýšily až téměř dvacetkrát.

Lithium, stroncium nebo zirkon. I to obsahují rakety, které po tisících vypalují lidé na silvestra. Přitom se jedná o látky, které mají negativní dopad na lidské zdraví. Jedna ze starších studií v Německu prokázala, že během jediné noci se dostane v této zemi z petard do vzduchu více škodlivin než za celý rok z dopravy.

„Těžké kovy mohou způsobit poruchu krvetvorby, jsou toxické pro játra a ledviny. Některé z nich mají vliv i na vznik rakoviny,“ říká krajská hygienička Lenka Šimůnková. Během silvestrovských oslav jejich koncentrace, stejně jako prachu, stoupají zpravidla jen krátkodobě. Na rozdíl od prachu ale mají jednu velmi negativní vlastnost. „Některé z nich se z lidského těla nevylučují a kumulují se v něm,“ vysvětluje jeden z hlavních problémů s těžkými kovy Šimůnková.

Kolik přesně se těžkých kovů na daných místech uvolní do vzduchu, není jasné. Nikdo jejich hodnoty přesně a dlouhodobě neměří. Na rozdíl od drobného polétavého prachu, který měří většina meteorologických stanic ČHMÚ, podle jehož dat došlo i letos k výraznému zhoršení kvality vzduchu během silvestrovských oslav. „Není výjimkou, že jsou koncentrace částic krátce po novoroční půlnoci vůbec nejvyššími hodnotami za celý následující, právě začínající rok. I letos bylo znečištění extrémní,“ říká Jáchym Brzezina z ČHMÚ.

close Během silvestrovské noci výrazně stoupla koncentrace polétavého prachu. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Během silvestrovské noci výrazně stoupla koncentrace polétavého prachu.

Například v Ústí nad Labem se klouzavá tříhodinová koncentrace prachových části PM10 zvýšila z 12,7 mikrogramu na metr krychlový během odpoledne 31. prosince až na více než 160 mikrogramů během prvních hodin roku 2023. V krajském městě se novoroční oslavy promítly také do celodenních koncentrací, které kvůli tomu překročily povolené limity.

Podobná situace nastala i v Teplicích, kde koncentrace stoupla téměř osmnáctkrát, a i zde ta 24hodinová překročila imisní limity. V Děčíně se zvedla přibližně pětkrát. Nejlepší situace byla v Litoměřicích, kde naopak množství prachu po půlnoci kleslo. „Vždy záleží na tom, kde jsou umístěné měřící stanice. Pokud jsou blízko sídlišť nebo center měst, naměří zpravidla větší koncentrace. Přímo v místě odpalování ohňostrojů mohou být ještě vyšší,“ vysvětluje Brzezina.

Z dat ČHMÚ plyne, že nejvýraznější silvestrovské znečištění se táhlo v pásu od Teplic a Ústí nad Labem přes Prahu až po Hradec Králové, další místa s velkým znečištěním byla v Brně a jeho okolí. Na míru znečištění ohňostroji má vliv řada faktorů, nejen množství odpálené pyrotechniky. Kromě větru jsou to také srážky nebo teplotní inverze, která rozptylové podmínky zhoršuje. Svou roli hraje také výchozí míra znečištění.