Ani jedno lůžko už není volné na 31. prosince v hotelu na Komáří vížce nedaleko Teplic. Na hřebeni v Krušných horách s blízkým lyžařským areálem stráví letos Silvestra Němci. "Každý rok to střídáme, letos tu jsou Němci, příští rok Češi. Já to nerad míchám, on se ten program ani nedá moc kombinovat, přeci jen muzika i zábava se liší pro německé a české zákazníky," řekl David Štychter z hotelu.

Na Štědrý den bude hotel na Komáří vížce mít zavřeno. "Je to jediný den v roce, kdy máme zavřeno," zdůraznil Štychter. Pobyt na další dva svátky vánoční si ještě mohou zájemci v hotelu rezervovat.

Skoro prázdno zatím mají na Vánoce v hotelu Nástup v Loučné pod Klínovcem, kde je největší lyžařské středisko v Krušných horách. "Rezervace je dost až od 27. prosince, na konec roku máme už jen několik volných míst," uvedla Helena Šedivá z hotelu. Silvestr stráví v Nástupu Němci, Češi a také Rusové. "Začali přijíždět před pár lety a stále se vrací," doplnila Šedivá.

Německá klientela obsadí poslední prosincové dny tradičně hotel Bonaparte v kopcích u Ústí nad Labem.

"Na Silvestra nemáme už žádné volné místo, na Vánoce naopak ještě ano, na Štědrý den asi zavřeme, je málo zájemců a zaměstnanci si alespoň užijí domova," uvedla pracovnice hotelu.

Na sousedy zpoza hranic se léta mohl spolehnout také hotel JEF Doubice na Děčínsku, kde je 90 lůžek. "Jezdívali Němci a Nizozemci, ale byli to starší lidé, kterým už se nechce, navíc Německo už není na tom ekonomicky tak dobře jako dřív, což se projevuje i na obsazenosti našeho hotelu," řekla ČTK majitelka Alena Jašíčková-Jetýlková. Silvestr s německými dechovkami se tak letos bude kombinovat s českou popovou hudbou. "Je to náročnější, ale bude mít téměř obsazeno, horší je to se svátky," uvedla.

V Doubici po jedenácti letech udělali dva roky přestávku a přes zimní svátky měli zavřeno. "Letos jsme to zkusili a nabízíme pobyty i na Štědrý den a je to velmi slabé. Přičítáme to hospodářské situaci i tomu, že Češi si vybírají na Štědrý den asi destinace v cizině, kde mají zaručené sluníčko," doplnila majitelka.

Bez problémů seženou místo ti, kteří si chtějí dopřát zábavní program v některých z hotelů ve městech. Volno i na Silvestra má například luxusní teplický hotel Prince de Ligne. "Určitě se projevuje finanční krize v domácnostech, v minulosti jsme mívali už v listopadu alespoň na Silvestra plno rezervací," uvedl ředitel Petr Brandl.