Na Děčínsku hasiči zasahovali celkem u 22 spadlých stromů nebo větví. Přes své obří rozměry buk nikoho nezranil. A to přesto, že rostl na velmi frekventovaném místě, přes ulici je totiž městská knihovna, dům dětí a mládeže nebo dětské zdravotnické středisko „Strom patřil mezi největší stromy v okrese Děčín. Na výšku měřil přes 25 metrů a obvod kmene měl okolo šesti metrů,“ přiblížil rozměry stromu rostoucího v Poštovní ulici ve Varnsdorfu mluvčí města Tomáš Secký. Dodal, že radnice podobně velké stromy prohlédne, aby se podobně nebezpečná situace neopakovala.

Z Ústeckého kraje postihla vichřice nejvíce právě na Děčínsku a Šluknovsku. „Hasiči vyjeli k 22 spadaným stromům a 4 dalším událostem, jako byla uvolněná střecha a spadlé dráty vedení,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Stromy spadly také v Mikulášovicích, Velkém Šenově nebo ve Hřensku.

„Na několika místech nešlo veřejné osvětlení. Padající stromy a větvě poničily také zábradlí u cyklostezky. Několik stromů spadlo na silnici,“ vypočítal škody starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák. Vítr tam utrhl také část střechy jednoho domu. V Děčíně v Obloukové ulici nedaleko křižovatky s Fügnerovou ulicí pak strom pobořil osvětlení přechodu pro chodce. Stromy padaly i jinde. „U cesty od zoologické zahrady k restauraci na Pastýřské stěně spadly dva velké a jeden menší buk,“ uvedla Romana Silvarová z kanceláře děčínské primátorky.

Velké problémy nadělala čtvrteční vichřice energetikům. Bez elektřiny byly stovky domácností. Elektřina například nešla na Staré Olešce nedaleko Huntířova, v části děčínské čtvrti Boletice nebo v Těchlovicích. „Nejprve světlo začalo poblikávat, až zhaslo úplně. Museli jsme si svítit mobily nebo svíčkami,“ řekla Lucie Schwarzbachová z Těchlovic. Vichr zasáhl rozvody elektřiny natolik, že ČEZ musel povolat na opravu desítek poruch na severu Čech i subdodavatelské firmy a poruchové čety z míst, kde silný vítr neřádil.

„Během večera a noci se podařilo opravit poruchy a obnovit dodávky elektřiny dvou třetinám odběratelů, kterých se bezproudí způsobené silným větrem a deštěm dotklo,“ uvedla v pátek ráno mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Doplnila, že nejčastější příčinou havárií byly popadané větvě nebo ulomené izolátory. V některých částech Jiřetína pod Jedlovou nešla elektřina patnáct hodin. Energetici předpokládají, že lidé budou hlásit poruchy ještě o víkendu. Budou totiž najíždět na své chaty a chalupy.

Vichřice komplikovala také dopravu na železnici. Mezi Mikulášovicemi a Vilémovem vlak zastavil před stromem spadlým na trať, provoz zde byl přerušený na jeden a půl hodiny. Nejezdily ani první ranní vlaky z Bíliny do Ústí nad Labem. Mezi Trmicemi a Řehlovicemi totiž vítr strhl sloupy trakčního vedení. Mnohem větší dopad ale měla vichřice na mezinárodní spoje jezdící přes Děčín a Ústí nad Labem na Prahu. Kvůli bouři Xavier, která si vyžádala u sousedů nejméně sedm obětí, byla totiž na mnoha místech na severu Německa, odkud vlaky míří do Čech, přerušená železniční doprava. Mezinárodní expresy tak nabíraly i několikahodinové zpoždění.

Po šesti výjezdech zaznamenali v noci na pátek hasiči na Ústecku, kde spadlo pět stromů, a na Litoměřicku. Tam se ale většinou jednalo o popadané větve. Letos je to poněkolikáté, kdy vítr zkomplikoval lidem na Děčínsku život. V polovině července například strom vyvrácený silným poryvem větru spadl v Rumburku na zaparkované osobní auto. V únoru pak narazil do spadlého stromu mezi Rybništěm a Krásnou Lípou vlak s pěti cestujícími. Při srážce se stromem se jim nic nestalo.

Nejčastější příčinou poruch je strom či větve ve vedení nebo ulomené izolátory. "Předpokládáme, že se nám většinu poruch podaří odstranit během pátku, nicméně s nastávajícím víkendem mohou přibývat nová hlášení poruch, z důvodu, kdy se lidé bude vydávat na kontrolu svých rekreačních objektů," dodala Hollingerová. K dispozici pro hlášení poruch je bezplatná linka ČEZ Distribuce 800 850 860.