Dopravní tepnu u Choratic v pondělí dopoledne na několik hodin uzavřel střet kamionu a osobního auta. Jeho šofér zraněním podlehl po převozu do ústecké nemocnice. „Zraněného řidiče jsme v kritickém stavu letecky transportovali na ústecké traumacentrum. Tam bohužel svým zraněním podlehl. Řidiče kamionu jsme s velmi vážným zraněním převezli sanitkou také do Ústí,“ uvedl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Smrtelná dopravní nehoda v Choraticích.
FOTO: Srážku s kamionem v Choraticích řidič osobáku nepřežil

Hlavní tah podél Labe není mezi motoristy příliš oblíbený. Podle ředitele krajské dopravní policie Jiřího Ušáka je přitom silnice v tom nejlepším stavu. „Neumím si představit v daných podmínkách lepší silnici. Je ošetřena jak povrchově, tak i dopravním značením. Pokud někdo přejede do protisměru, tak se s tím nedá nic dělat, pokud jízdní směry od sebe neoddělíme jako na dálnici,“ řekl Ušák.

Dopravní expert Jan Pechout z BESIPu považuje výpadovku na Ústí nad Labem za zrádnou a řidiči na ní často mohou přecenit schopnosti. „Silnice z Děčína na Ústí je zrádná. Je poměrně široká, obzvlášť třeba v porovnání se silnicí z Ústí na Lovosice, zatáčky pak vypadají, že mají velký poloměr. Ale tím, že se tam jezdí hodně svižně, tak do nich není vidět,“ přiblížil největší problém této silnice Pechout.

Vážných dopravních nehod se zde za poslední léta stalo mnoho. Právě kvůli vysoké rychlosti a zatáčku zaplatili životem před šesti lety dva osmnáctiletí chlapci, kteří zahynuli jen několik stovek metrů od místa pondělního neštěstí. V prosinci 2015 pak zemřel jeden člověk přímo na výjezdu z Děčína ve Vilsnici.

Letecká záchranná služba DSA v akci.
Při nehodě se ve Šluknově zranili čtyři lidé, zasahoval vrtulník

Pondělní bouračka byla letos už pátou, která skončila tragicky. To je téměř stejně jako za celý loňský rok, kdy podle policejních statistik na Děčínsku zemřelo sedm lidí, o rok dříve to bylo ještě o jednoho mrtvého méně.

„Letos zemřelo do konce dubna na silnicích v Ústeckém kraji čtrnáct lidí, to je o šest více než ve stejné době loni,“ přiblížil děsivý nárůst tragických dopravních nehod Jan Pechout. Nejrizikovější měsíce přitom teprve přijdou. Během léta vyjíždí mnoho příležitostných řidičů, lidé také jezdí více na dovolené. Předchozí roky byly z pohledu statistik zemřelých při dopravních nehodách obzvláště příznivé. Odborníci na dopravu proto říkají, že udržet se na číslech z minulých let se zřejmě nepodaří.

Ze čtrnácti lidí, kteří zemřeli na silnicích v kraji za první čtyři letošní měsíce, byli tři na Děčínsku. Obzvláště tragických bylo pět posledních týdnů. V polovině dubna zemřela žena po nárazu do mostku přes Kameničku v Děčíně – Boleticích, před dvěma týdny pak starší muž po nárazu do stromu ve Velké Bukovině. Dohromady i s pondělní bouračkou je to na Děčínsku už pět mrtvých.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Děčínsko: O práci záchranáře i odvolání ředitelky zámku