Vyhlídka Belveder je hojně vyhledávána turisty. Obec Labská Stráň , které vyhlídka patří, se o ni příliš nestará.

„Jezdí sem nejen stovky turistů, ale konají se tu i svatební obřady. Zrovna nedávno si tu jeden ze svatebčanů stěžoval, že neví, za co platí, když tu není ani odmetené listí,“ zlobila se Ivana Kaplanová, majitelka hotelu Belveder, který je těsně na vyhlídkou.

S nezájmem obce o Belveder má své bohaté zkušenosti. Skoro tři metry široká silnice, jež k hotelu přiléhá, patří obci. Kaplanová několik let marně žádá nejen o její důkladné osvětlení, ale i o povrchové úpravy.

Retardéry koupí za své

„Nikde není značka, že je to slepá ulice. Jezdí tady cyklisté, z toho kopce nahoře se vřítí sem, do areálu, čekám, kdy se stane nějaké neštěstí,“ ukazovala na silnici Kaplanová. Před časem už tu jeden z cyklistů havaroval, narazil do schodů u hotelu, naštěstí měl přilbu a odnesla to jen ta. „Přesto jsme ale záchranku volali, byl celý sedřený,“ vzpomněl otec Kaplanové Karel Zikmund, který byl dřívějším majitelem hotelu.

Ivana Kaplanová nabídla obci, že koupí a nechá na vlastní náklady zabudovat do silnice retardéry, místo by pak úřad nechal osadit značkami.

„Informoval jsem se na policii, problém by to nebyl, ale o instalaci musí požádat obec. Ta na to doslova kašle, přitom stačí jediný papír odeslat na odbor dopravy děčínského magistrátu,“ poznamenala majitelka hotelu.

Místo je opravdu nebezpečné, před hotelem pobíhají děti, psi, procházejí se návštěvníci vyhlídky. Cyklisté neznalí zdejších poměrů se vřítí velmi často mezi ně. „Myslím, že kdyby se tu stalo opravdu něco velmi vážného, měla by na triku obec,“ dodala Kaplanová.

Obec neodpověděla

Žádost o vybudování retardérů zaslala Kaplanová na obec zhruba před třemi lety. Odpovědi se jí nikdy nedostalo. „Když jsem se na to ptala nedávno, řekl mi starosta, že retardéry budou před objektem v centru obce, kde sídlí obecní úřad a hospoda, u nás se s nimi nepočítá,“ posteskla si.

Starosta obce Vlastimil Božina na písemné dotazy Deníku nereagoval, dva dny nikdo nezvedal na úřadě telefon, třetí den pak Božina telefonicky pak sdělil, že se nemíní neustále zaobírat Belvederem. Tvrdil, že vyhlídku obec udržuje, seká trávu, vysypává koše, nainstalovala tam lavičky a retardéry nemůže na silnici nechat namontovat, protože prý to v tomto místě nejde. „Navíc nevím, proč bych se měl neustále hotelem zabývat, za lůžka on nich dostaneme tři stovky za půl roku, nic z provozu hotelu obec nemá. Ale nebráním se paní Kaplanové zprostředkovat schůzku s odborníkem, který jí vysvětlí, proč tam retardéry nejdou umístit,“ tvrdil starosta. Na upozornění, že nejde o hotel, ale bezpečnost turistů, nereagoval.

Majitelka hotelu se může se žádostí o instalaci retardéru či alespoň značek, které by cyklisty na nebezpečí na silnici upozornily, obrátit přímo na děčínský magistrát, a to v případě, že prokáže nečinnost obce v dané věci. Vzhledem k tomu, že na svou žádost o retardéry nebo alespoň značky nemá jediné písemné vyjádření, prokázat nečinnost obce nebude zřejmě problém.