Peníze určené na zajištění krajských a senátních voleb si Dobrná na své konto nemohla nechat poslat. Kdyby totiž na jejím bankovním účtu skončily, hned by je zabavil exekutor. Už tak se v zatím nekončícím exekučním řízení výrazně prodražuje umořování obecních dluhů, které se po odvolání a obžalobě bývalého starosty Martina Forró ze zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu pohybovaly okolo deseti milionů korun.

„Postupně se totiž objevují další a další faktury, o jejichž úhradu se dodavatelé prací a služeb hlásí. Rázem se tak třeba z nevyrovnaného závazku několika stokorun nařízenou exekucí stává částka v řádu několika tisíc,“ připomněl nezáviděníhodnou ekonomickou situaci zadlužené obce místostarosta Josef Čech.

Zástupci vedení obce v minulých dnech znovu jednali na děčínském finančním úřadě. Ten totiž při kontrole daňových přiznání a některých dalších dokumentů hospodaření Dobrné za rok 2005 odhalil doklady, které vzbudily podezření, že došlo k jejich zfalšování. Odpovědnost za to nese exstarosta Forró coby statutární představitel obce.

Dobrná stále nemá jasno, jak se vymaní z přetrvávajících dluhů, kvůli kterým má už více než rok zablokovaný prakticky veškerý majetek. Exekutor přitom více než čtyřicet obecních pozemků už prodal.

„Koncem minulého týdne jsme se na zasedání zastupitelstva zabývali podmínkami výběru právní kanceláře, která nám pomůže zhodnotit stávající situaci a zároveň připraví potřebné podklady k tomu, abychom mohli na ministerstvu financí žádat o poskytnutí půjčky,“ připomněla starostka Libuše Šrámková.

Obec osloví pět právních či poradenských firem a zakázku svěří nejvýhodnější nabídce. Tedy té, která za služby spojené s vyřízením agendy půjčky bude požadovat nejméně peněz. Dobrná bojuje doslova o každou korunu. Finanční prostředky potřebuje na zajištění alespoň nejběžnějších výdajů.

„Paní z Huntířova, která se nabídla, že se bude starat o obecní agendu účetnictví, už nemáme. Za práci nedostala ani korunu a radši využila možnosti pracovat na obecním úřadě v Ludvíkovicích. Je to zase dopad toho, že obec musí přednostně hradit jiné platby. Pokud tedy vůbec nějaké peníze k dispozici má, “ připomněl místostarosta Čech.

Jde třeba o úhradu svozu odpadů. Ty Dobrná musí platit, aby se nestala jedním velkým smetištěm. Stejnou povinnost a zodpovědnost ale už necítí mnozí místní občané. Obci na poplatcích právě za likvidaci komunálního odpadu už dluží více než sto tisíc korun.

Spíš než vyrovnání dluhů nebo trestná činnost bývalého starosty Forró ale některé lidi více zajímá počínání stávajících představitelů obce. Signalizují to například reakce na webových stránkách Děčínského deníku.

„Na Dobrné se zřejmě nebude svítit nikdy, jelikož místní zastupitelstvo si peníze kapsuje do svého…Paní starostka má nové auto, novou střechu a podezřele přebytek peněz má i pan místostarosta,“ napsal ve svém diskusním příspěvku k článku o nefungujícím osvětlení v obci Karel Minařík. Podobně vyzněl i diskusní příspěvek, který napsal Jan Novák.

„Tahle jména mi nic neříkají. Nejspíš jsou smyšlená, ale to není podstatné. Svědomí máme čisté, což se ale asi nedá vůbec říct o lidech, kteří asi mají radost z toho , v jaké situaci se obec ocitla,“ reagoval místostarosta Josef Čech.