Pokuty na místě v průměru okolo 2000 korun zatím rozdávali převážně za chybějící ověřená měřidla u prodejců ryb a vánočních stromků. Prohřešky zjistili také u prodejců vánočních světelných řetězů, řadě z nich chyběl návod k použití v češtině. ČTK o kontrolách dnes informoval ředitel oblastního inspektorátu Marek Novák.

Při sezónních vánočních kontrolách, kterým inspektoři přezdívají "vánočka", se začíná s kontrolou stromků. "V Ústeckém kraji jsme provedli 28 kontrol a v Libereckém 11, z toho máme čtyři zjištění o prohřešcích," uvedl Novák. Prodejci většinou neměli stanovené měřidlo, kterým by bylo možné ověřit výšku.

Kontroloři mohou uložit blokovou pokutu na místě až 5000 korun. "Průměrně se pokuta pohybuje kolem 2000 korun," doplnil Novák.

Prodej ryb budou sledovat inspektoři ode dneška až do Štědrého dne, každý den uskuteční osm až deset kontrol na severu Čech. "Zatím jsme provedli čtyři kontroly, v Libereckém kraji jsme žádné pochybení nezjistili, v Ústeckém už padly dvě pokuty, a to opět za chybějící úředně ověřené měřidlo," uvedl ředitel. Stánkový prodej se většinou rozjíždí teprve dnes. Novák upozorňuje, že lidé by se měli při nákupu soustředit. "Pokud budou teploty pod nulou, hrozí namrzání vah, pozor by si zákazníci měli dát ale hlavně na správné účtování," doplnil.

Při jedenácti kontrolách vánočních světelných elektrických řetězů zaznamenali inspektoři sedm pochybení. "Týká se to hlavně chybějícího návodu v českém jazyce, návodu, jak správně výrobek používat, zda je určen k venkovnímu použití a podobně," vysvětlil ředitel. Zdůraznil, že spotřebitelé by měli stejně jako při ostatních nákupech být hlavně pozorní.

Kontroly na severu Čech neskončí s rozbalením dárků, ale budou pokračovat až do Nového roku. Centrem zájmu inspektorů bude v té době hlavně prodej pyrotechniky. Při pochybeních, která se týkají jejího skladování, však ČOI už nemůže ukládat pokuty, ale případ musí předat Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. "Právě u pyrotechniky se nám stávalo, že případy se řešily ve správním řízení, protože je to přeci jen už nebezpečný výrobek, teď už tuto kompetenci nemáme," doplnil Novák. Obecně podle něj opět platí, že je nutné zkontrolovat, zda je návod v češtině.

Obchodních triků je podle Nováka velké množství a zkontrolovat vše není v silách inspektorů. "Nutná je vždy obezřetnost, neposílat větší obnos peněz za nákup zboží přes internet dopředu, nevěřit lákavým nabídkám a mimo jiné se také zcela vyhnout předváděcím akcím, kde jsou rizika újmy, a to přinejmenším peněžní, velká," uvedl Novák.