Bernas svůj odchod přišel oznámit do teplického sídla ČSSD s nabídkou ke spolupráci.

Berna pochází Jiříkova na Děčínsku, kde se také ucházel o přízeň voličů v senátních volbách. Bohužel neúspěšně. Svůj odchod zdůvodnil nesouhlasem s agresivní kampaní Severočechů.cz. Ti získali na svou stranu řadu nespokojených, když označovali vládu ODS a ČSSD za mafii.

„Mám velké vize a cíle, kde slova destrukce, opozice či mafie nemají svá místa. Slovo opozice však zaznívá dnes v hnutí Severočeši.cz příliš často, jako příliš často zaznívalo v předvolebním boji slovo mafie. S takovým přístupem si nepřeji být spojován,“ uvedl Bernas. De facto si ovšem řekl o post a zachoval se jako svého času Melčák s Pohankou ve Sněmovně.

Reakce lídrů jeho původně mateřského hnutí na sebe ovšem nedala dlouho čekat.

„Ať si pan Bernas nazývá svůj odchod jak chce. Jedná se o zradu hodnou pánů Melčáka, Pohanky a dalších přeběhlíků politických stran, kteří jsou pro celý národ synonymem lži, intrik a zrady,“ kritizovala jej jednička hnutí, Hana Jeníčková. „Stalo se tak v poločase politických vyjednávání. Pan Bernas, pokud se chce skutečně zachovat čestně, může učinit jediný krok – nepřijmout mandát zastupitele.“

Bernas podle Jeníčkové v rozporu se současnými prohlášeními ve volební kampani razantně prosazoval program hnutí. „Je potom otázkou, proč se ztotožnil s programem hnutí a s jakým záměrem přijal místo na naší kandidátce,“ dodala Jeníčková.

Bernasovo jednání odsoudil i lídr kandidátky sociální demokracie Jaroslav Foldyna, který zároveň vede okresní organizaci ČSSD v Děčíně. Zde Bernas vedl kampaň.

„Budeme to projednávat v naší organizaci, která si přeje k tomu vyjádřit. Je to trochu melčákovský syndrom. Kdybych přirovnával pány Melčáka a Pohanku k Bernasovi, tak jsem je oba jistě urazil. To, co Mirko Bernas odsoudil u Severočechů.cz, sám používal při kampani také,“ uvedl Foldyna s tím, že Bernas vykopal hluboké příkopy mezi sebou i sociální demokracií.