„Po dlouhém jednání jsme se nakonec dohodli, že slavnosti určitou formou uspořádáme. Ale chceme se zaměřit především na regionální vystupující," říká starosta Rumburka.

Každoročně stály rumburské městské slavnosti kolem 600 – 650 tisíc korun, přibližně 200 tisíc se pak podařilo vybrat na vstupném. Město tak za ně platilo kolem 400 tisíc. Loni ale náklady výrazně stouply, rumburské slavnosti totiž slavily kulaté výročí.

„Loňské náklady byly kolem 970 tisíc, přibližně 270 tisíc korun se vybralo na vstupném. Pro letošek se počítalo
s náklady jako v předchozích letech. To si ale vzhledem k finanční situaci města dovolit nemůžeme," vysvětluje rumburský místostarosta Jiří Pimpara, proč se dokonce uvažovalo o úplném zrušení městských slavností.

Rumburk totiž letos sužují problémy s nemocnicí. Do té musel letos kvůli dluhům 
z minulých let poslat další peníze navíc, s čímž nepočítal. Nové vedení se o skutečném stavu financí v Lužické nemocnici totiž dozvědělo až 
v průběhu letošního jara, následně pak muselo poslat do nemocnice další peníze. Kromě toho muselo poskytnout záruky za úvěr pro špitál. Město proto hledá úspory všude, kde je to možné. I proto padla volba na omezení slavností.

V minulých letech byli návštěvníci slavností v Rumburku zvyklí na poměrně velké hvězdy. Vystoupila zde například Ewa Farná, Turbo nebo Aleš Brichta. Letos bude všechno jinak.

„Nechtěli jsme slavnosti zrušit úplně, letos se uskuteční pod názvem Loučení 
s létem. Jako hlavní hvězda bude pravděpodobně Burma Jones. S celkovými náklady počítáme okolo 200 tisíc korun," pokračuje Pimpara.

Oproti minulým letům čekají návštěvníky slavností další zásadní změny. Dříve se slavnosti konaly v Parku Rumburské vzpoury, letos budou na Lužickém náměstí 
v centru města. Novinkou je také to, že se nebude platit žádné vstupné.
Velké problémy nadělaly Rumburku právě nejasnosti ohledně financování. Původně měl program slavností připravovat místní kulturák, ten to ale kvůli časové tísni nestihl.

V době, kdy se Rumburk rozhodl, že slavnosti v omezené míře nakonec uspořádá, totiž měla většina zpěváků nebo skupin již plné všechny prázdninové termíny. Vystoupení se přitom běžně domlouvají i s půlročním nebo delším předstihem.

Jednou z možností bylo také udělení zakázky na uspořádání slavností agentuře, která je v minulosti pořádala v Rumburku a letos například v sousedním Varnsdorfu, bez výběrového řízení.

K tomu ale nakonec vedení Rumburka nesvolilo a rozhodlo se uspořádat slavnosti 
v menším rozsahu vlastními silami.
Původně měly být slavnosti dvoudenní, kvůli úsporám budou jednodenní. Zůstal ale zachován původní termín – sobota 22. srpna.

„Program začne ve 13 hodin a skončí ve 22 hodin," uzavírá Jiří Pimpara.

Slavnosti pořádá většina měst na Děčínsku a Šluknovsku. Tradičně největší jsou 
v Děčíně, kde trvají přibližně měsíc. Každoročně je zahajuje lampionový průvod, do kterého se zapojují tisíce lidí, a ohňostroj odpalovaný z nábřeží pod zámkem. Součástí slavností je také oblíbený hudební festival a historické trhy na zámku.

Právě zámky města pro slavnosti často využívají, kromě Děčína například také Jílové, Benešov nad Ploučnicí nebo Šluknov.