Pruh půdy o délce více než sto metrů a objemu mnoha tisíc kubíků zeminy se sesunul pod děčínským kopcem Chlum. Sesuv si nevyžádal žádné oběti ani zraněné. Vážně ale poškodil část zahrádkářské kolonie.

Podle nejnovějších propočtů magistrátu se dal do pohybu pás půdy o rozměrech 110 metrů krát padesát metrů. „V současné době dáváme dohromady všechny vlastníky postižených pozemků. Kromě města je mezi nimi také řada soukromníků,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá s tím, že se v současné době snaží domluvit schůzku majitelů s odborníky z oboru hydrogeologie, kteří posoudí stav celé svahu a navrhnou možná řešení.

Sesuv sice nikoho neohrozil na zdraví, v rámci bezpečnostních opatření požádaly úřady majitele, aby pozemky zabezpečili proti vstupu. „Vzhledem k tomu, že ještě neproběhl hydrogeologický výzkum, tak nevíme, co za sesuvem stálo. Není tak možné vyloučit, že se zemina znovu nedá do pohybu,“ doplnila Lakomá.

Masa pohybující se půdy poškodila několik chat, jednu z nich dokonce zničila. Kromě toho se k zemi poroučely i stromy.

Právě padající strom zničil jednu ze zahradních chatek. Několik dalších stromů je natolik nakloněných, že hrozí nenadálým pádem. „Když jsem přišel na zahrádku, nevěřil jsem vlastním očím. V protějším svahu byla obrovská díra a celé zahrádky se znatelně posunuly níž. Mojí zahrádky se to naštěstí nedotklo, ale jeden nikdy neví,“ řekl jeden z místních zahrádkářů Petr Hruška.

Další vývoj záleží na průzkumu terénu a na případných pohybech svahu. Dozor nad celou situací převzal děčínský stavební úřad, který schůzku majitelů všech pozemků svolal. V současné době není možné ani odhadnout výši nákladů na zastavení sesuvu svahu a odstranění všech škod.
V minulosti se na Děčínsku sesunulo několik svahů, většinou po přívalových deštích, případně v období prudkých oblev. Loni v létě si tak své užili lidé z Janova, kam se kvůli sesuvu řadu dní nebylo možné dostat. V Děčíně si nestabilní svah u silnice na Škrabky vyžádal dokonce stavbu zcela nové silnice, která spojuje tuto městskou část s centrem města. V současné době se kvůli novým sesuvům ulice Na Výšinách dokonce uvažuje o kompletním a trvalém uzavření této silnice. Letos po prudkém tání se totiž svah dal znovu do pohybu a ohrožuje provoz.