Historie

Dymník je oblíbeným cílem obyvatel Rumburku. Rozhledna byla postavena z iniciativy a na náklady rumburského občana Augusta Wenschuha ve spolupráci s Horským spolkem pro nejsevernější Čechy a otevřena r. 1896. V r. 1910 byla zastřešena cimbuřím (výška 15 m). Rozhledna byla vícekrát opravována, např. v r. 1961 a 1994.

Výhled

Jde o jeden z nejlepších vyhlídkových bodů Šluknovského výběžku. Dominantní je pohled na hradbu Ještědu a Lužických hor na severní straně (Hvozd, Luž, nezvykle dobře je vidět Tolštejn, dále Jedlová, Studenec). Na jihozápadě vám neuniknou vrchy Českosaského Švýcarska, které ovšem odtud nejsou příliš zřetelné, s výjimkou Růžovského vrchu, Vysokého Sněžníku a blízké Vlčí hory, v pozadí zahlédnete hřeben Tanečnice. Lesnatý Šluknovský výběžek je lemován na severu vrcholy Horní Lužice: Valtenberg, Bieloboh, Schlechtenberg, Kottmar, Špičák u Varnsdorfu to je jen nepatrný výčet dominant. Z obcí velmi dobře přehlédnete Rumburk, Seifhennersdorf s větrnými elektrárnami, níže položený Varnsdorf v kotlině pod Lužickými horami a část Krásné Lípy. Za dobré viditelnosti se vám na východním obzoru otevře pohled na Jizerské hory (Smrk) a Krkonoše (bouda u Sněžných jam), na jihozápadě na České středohoří a Krušné hory.

Přístup aneb Kudy tam:

Z Rumburku dojdete po žluté nebo modré značce k penzionu Dymník a odtud odbočkou po modré bukovým lesem na blízký vrchol.

Otevírací doba:

Rozhlednu provozuje Klub českých turistů z krásné Lípy, kde dobrovolníci pravidelně každý víkend a svátky otevírají rozhlednu pro veřejnost od 10 do 15 hodin.

Autor: Jiří Rak