Děčín – Milí čtenáři, vítáme vás u osmého dílu seriálu děčínské zoo.

V dnešním díle seriálu z děčínské zoo vám představíme zvíře, kterému se v zoo přezdívá největší křikloun. Je jím seriema rudozobá. Že nevíte, jakého živočicha si máte pod tímto názvem představit? Jde o velkého opeřence, u kterého vás na první pohled jistě upoutají dlouhé nohy.

Seriemy jsou výbornými běžci. Mohou dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Křídla mají krátká a k letu je téměř nepoužívají. Nápadná chocholka mezi očima jim částečně chrání zrak při prudkém běhu vysokou travou jihoamerických pamp. Jak už jsme na začátku prozradili, hlasový projev seriemy rozhodně nepřeslechnete. Jejich silný a pronikavý hlas je slyšet několik kilometrů daleko. Toho využívají domorodí obyvatelé a mláďata seriem si ochočují a chovají u svých obydlí. Seriemy jsou totiž velice ostražité a jako hlídací psi se dají vycvičit k tomu, že hlásí každého nového příchozího. Mimo toho, že mohou plnit úlohu hlídacího psa, dokonale dokážou zastat i úlohu kočky, jsou totiž výbornými lovci myší.

V Zoo Děčín jsou seriemy chovány od roku 1993. První mládě se podařilo odchovat až po deseti letech v roce 2003. Od té doby se dá říci, že se zoo raduje z mláďat téměř pravidelně. Pokud seriemy sedí na vejcích, jsou velmi agresivní. Zejména samec bývá velmi útočný a brání samici i hnízdo. Neváhá a napadne i chovatele. Ti proto musejí být při vstupu do expozice velmi opatrní.

Jídelníček seriem: myši, křečci, kuřata, vejce, červi, cvrčci, tvaroh, jablka.

Autor: Alena Houšková