Meduňka lékařská patří mezi rostliny označované jako trvalky. Dorůstá do výše 70 až 150 cm. Pochází z východního Středozemí, ale od dávných dob se pěstuje jako léčivá rostlina i ve střední Evropě, a to pro potřeby farmaceutického, potravinářského i kosmetického průmyslu. Známá je také pod lidovými názvy melisa, včelanka, včelník, matečník, marulka, planá máta či lemonika. Z této léčivé byliny se sbírají listy.

Mezi nejvýraznější účinné látky meduňky patří silice (citral, citronelal, linalol). Obsahuje také třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, flavonoidy, enzymy a další látky. Hojivý a uklidňující účinek má meduňka na nervy (uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti a lehké depresivní nálady), ale i na žaludek (na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání).

V malých dávkách uklidňuje trávicí trakt, zvyšuje sekreci žluči, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Používá se také jako koření.

V sortimentu NATURHOUSE je tato všestranná bylina obsažena například v čaji INFUNAT RELAX. Ten kromě meduňky obsahuje také lípu a květy hořkého pomeranče. O těchto rostlinách je známo, že mají zklidňující účinky, používají se při stresech, nespavosti a také působí na zadržovanou vodu v těle.

A s jakými dalšími rostlinami se můžete v přípravcích prodávaných v dietetických centrech NATURHOUSE setkat? Jedná se například o lípu, kořen čekanky nebo semínka jitrocele. Využívají se ale i účinky v ČR méně tradičních rostlin, jako jsou artyčok, kaktus opuncie, papája nebo čínský červený čaj.

Centrum Naturhouse
Nejen čaj INFUNAT RELAX, ale i další produkty na bylinné bázi zakoupíte exkluzivně v NATURHOUSE. Dietetické centrum NATURHOUSE naleznete v Děčíně v OC Korál nebo v České Lípě, Jindřicha z Lipé 87.
Objednat se můžete telefonicky na čísle 413 034 205 (Děčín) nebo 483 034 250 (Česká Lípa). Více také na webu www.naturhouse-cz.cz.