Je-li organismus vystavován stresu, ať už krátkodobému nebo dlouhodobému, do těla se začne vyplavovat větší množství kortizolu, který úbytek kil zastaví. Kortizol je hormon, který zvyšuje pohotovost organismu při zátěžových situacích. Jeho hlavní úlohou je dodat oslabenému tělu energii, aby se lépe vypořádalo s fyzickou námahou. Nadměrné vyplavování dává tělu signál zvýšení zátěže. Organismus se připraví na větší výdej energie, který se však nekoná. Nespotřebovaná energie se pak ukládá v podobě tuku. Nejčastěji do oblasti břicha.

Nabírání na váze při stresu je podpořeno také chutěmi k jídlu. Hormonální výkyvy vyvolávají chutě na jídla, která často ani za normálních okolností nejíme.

„To také vysvětluje, proč lidé, kteří nejedí sladké, mají najednou potřebu tělu dodávat rychlé cukry například z čokolády," říká Věra Hájková, výživová poradkyně centra NATURHOUSE v Děčíně. Pokud je však organismu dodáváno potřebné množství vitaminů, minerálních látek a dalších živin, ke stresovým situacím nedochází často. Začínají se totiž vyplavovat hormony serotonin a dopamin, které jsou do určité míry schopné regulovat počáteční stresové stavy a vyrovnávat je.

Je dokázáno, že stresové situace lze vyrovnávat vyváženou stravou. Prvním krokem k prevenci stresu je vyřazení kofeinu, alkoholu a bílého cukru z jídelníčku. Naopak zvýšení příjmu vitamínů skupiny B a C, ořechů, cizrny nebo pšeničných klíč-ků prospívá.

„To, proč vystresované tělo není schopno spalovat tuky, může souviset i s toxiny, které se hromadí v těle," říká Petra Dubanovská, výživová poradkyně centra NATURHOUSE.

„Způsobují totiž zadržování vody. Hmotnost stagnuje nebo stoupá," dodává. V tomto ohledu lze psychickou kondici podpořit výživovými doplňky, jako jsou ampule a kapsle PERTRES, sirup EQUILIUM NERV nebo čaj INFUANT RELAX.

Velmi dobré výsledky přináší také antistresový plán. Jedná se o speciální program, který nabízejí všechna dietetická centra NATURHOUSE po celé republice. „Každému klientovi je na základě individuální anamnézy doporučen vhodný jídelníček i výživové doplňky," dodává Dubanovská.

Více informací podají odborníci na nejbližší pobočce NATURHOUSE v Děčíně v OC Korál nebo v České Lípě, Jindřicha z Lipé 87. Objednat se můžete telefonicky na čísle 413 034 205 (Děčín) nebo 483 034 250 (Česká Lípa). Základní informace o nás zís-káte na webových stránkách www.naturhouse-cz.cz.