Otázka: Jak zajistit tělu dostatek vlákniny?
Pořád všude slyším o vláknině a o tom, jak jí máme v naší stravě nedostatek. Co to ale vlastně je a k čemu jí potřebujeme? A pokud je tak důležitá, jak si zajistit její dostatečné množství v tom, co jím? František CH., 62 let

Odpověď: Drtivá většina naší populace skutečně ve své stravě přijímá nedostatek vlákniny. Doporučená denní dávka pro zdravého dospělého člověka je přibližně 20 až 35 gramů.

Nejenom odborníci na výživu, ale také lékaři ji doporučují pro zdraví i pro hubnutí. Pomáhá totiž snižovat hladinu cholesterolu, snižuje riziko srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny a cukrovky.

Jedná se o nestravitelnou a kaloricky nevyužitelnou složku z rostlinných zdrojů. Mechanicky čistí trávicí trakt, „vymetá střeva", takže poté se lépe vstřebávají vitamíny a minerály do těla přes stěnu tenkého střeva. Strava bohatá na vlákninu je ideální při hubnutí, protože navozuje pocit sytosti a přitom neobsahuje žádnou energii.

Ale pozor! Při nadměrném příjmu může dojít k plynatosti a hrozí také riziko snížení vstřebávání některých minerálních látek, důležité je rovněž dodržovat pitný režim.

Mezi potraviny, bohaté na vlákninu, patří například celozrnné pečivo, hnědá rýže, luštěniny nebo ovocné vločky. Pokud žádné z výše uvedených potravin neholdujete, můžete vlákninu „načerpat" také například z jablek, hrušek, malin, avokáda, sušeného ovoce nebo mandlí.  A významným zdrojem je i oblíbená brokolice.

V našich dietetických poradnách NATURHOUSE nabízíme Fibroki vlákninu (konzumují se 2x denně 2 lžíce těchto granulek v mléce nebo jogurtu) a další produkty, které ji ve zvýšené míře obsahují (např. Fibroki sušenky a Fibroki tousty). Při jejich konzumaci dle doporučení máte jistotu, že svému organismu dopřáváte dostatečné množství vlákniny.

Výše uvedené produkty zakoupíte exkluzivně v našich dietetických poradnách NATURHOUSE. Návštěvu některé z našich poboček doporučuji i proto, že máte možnost absolvovat bezplatnou konzultaci. Promluvíme si s vámi o vašich stravovacích návycích a sestavíme vám individuální stravovací plán tak, aby obsahoval všechny složky, potřebné pro správné fungování organismu.

Bc. Věra Hájková, výživová poradkyně dietetického centra NATURHOUSE, OC Korál v Děčíně.

Kde nás najdete?
Dietologické centrum NATURHOUSE v Děčíně v OC Korál nebo v České Lípě, Jindřicha z Lipé 87. Objednat se můžete telefonicky na čísle 413 034 205 (Děčín) nebo 483 034 250 (Česká Lípa), nebo emailem: naturhousedecin@seznam.cz,  naturhouseclipa@seznam.cz. Základní informace o nás získáte na našich webových stránkách: www.naturhouse-cz.cz.