Pro nejsilnější parlamentní stranu budou letošní podzimní volby zvláštní. ČSSD se stále ještě vzpamatovává z vítězných, přesto nevyhraných parlamentních voleb a vnitřní nestabilita strany tak do značné míry podkopává reálně naděje strany na úspěch. Přitom ČSSD může jen získat. V uplynulých komunálních volbách získala jen necelých jedenáct procent mandátů (dvacet procent hlasů) a z největších měst v okrese ovládá pouze radnici v Rumburku.

„V těchto volbách máme jednoznačně ambici zvýšit počty našich zastupitelů a získat alespoň některé starosty,“ řekl okresní šéf strany a poslanec Jaroslav Foldyna.
Na pondělním zasedání okresního výboru strany došlo ke schválení všech jednadvaceti kandidátek, včetně té hlavní, děčínské. V Děčíně bude kandidovat na lídra František Pelant a hned za ním se seřadí Pavel Sinko, Jaroslav Foldyna a Ivan Stříbrský.

ČTĚTE TAKÉ: Předvolební seriál: Začínají Věci veřejné

„Myslím si, že jsme sestavili kvalitní kandidátku, kde jsou v první desítce tři ženy a dostatečným způsobem jsou zastoupeni i mladí lidé,“ doplnil novopečený poslanec.

Zástupci ostatních politických stran komentují volbu děčínské kandidátky vesměs pozitivně.

Komplikace

„ČSSD je naším soupeřem v těchto volbách, nicméně pan Pelant je slušný člověk a určitě je to důstojný kandidát,“ sdělil Děčínskému deníku pravděpodobný lídr Věcí veřejných Jiří Aster.

Samotné schvalování děčínské kandidátky se však neobešlo bez komplikací. Napoprvé kandidátka nebyla schválena, protože se v místním sdružení Děčín nesešel dostatečný počet delegátů. Schvalování tak nakonec proběhlo na okresní úrovni, což je sice podle Foldyny nestandardní, nicméně to není proti stanovám, zároveň i naznačil některé programové priority strany.

ČTĚTE TAKÉ: Pro TOP 09 jsou komunální volby klíčové

„Program v těchto dnech dolaďují jednotlivé organizace, nicméně mohu prozradit, že třeba v Děčíně budou tématy výstavba jezů a dálničního přivaděče,“ vysvětlil Foldyna. Sám nechce komentovat možná sestavování koalice na radnici po volbách, protože je podle něj ještě brzy.

„Žádná jednání v tom smyslu, že jsme dohodnutí s těmi a těmi neprobíhají. Samozřejmě po volbách bude rozhodovat programová blízkost,“ doplnil.

Například v tématice jezů se zdají být sociálním demokratům nejblíže Věci veřejné a KSČM, naopak opačný názor má TOP09. Pravděpodobný kandidát na primátora za TOP 09 a krajský šéf strany Tomáš Tesař vidí jezy jako téma celorepublikové a odmítá jejich spojitost s podzimními komunálními volbami.

„Opravdu nerozumím tomu, proč někteří kolegové z jiných stran zatahují do komunálních voleb tato témata,“ řekl Tesař.

ČTĚTE TAKÉ: Bártová povede ODS do voleb. Raška je až třetí

FILIP UŠÁK

UŽ VYŠLO
Věci veřejné
TOP09
ODS
Chystáme: KSČM