Poničené výhybky přerušily těsně před zahájením sezony plánované jízdy na muzejní železnici mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí.

V uplynulých dnech neznámí pachatelé poškodili sedm z devíti výměnových těles ve stanici Kamenický Šenov. Majitel trati, Klub železničních cestovatelů, se domnívá, že se jednalo o úmyslný čin. „Nestalo se to totiž poprvé, výhybky kdosi poškodil už letos během jarních měsíců. Nyní byly již opravené výhybky poškozeny úplně stejným způsobem,“ popisuje Roman Hrůza, předseda Klubu železničních cestovatelů.

Na obnově pracovali dva roky

Situace je o to smutnější, že se vlaky na muzejní železnici z České Kamenice do Kamenického Šenova vrátily po dvou letech usilovné práce železničních nadšenců. Klub, který zchátralou trať i s nádražím v Kamenickém Šenově získal na konci loňského roku, musel do obnovy trati investovat téměř tři miliony korun, aby se vlaky mohly na více než stoletou trať vrátit.

Podle Bohuslava Augusty, jednatele Klubu železničních cestovatelů, se vše událo v době, kdy byly v blízkosti trati spatřeny osoby, které mají nebo měly vztah k bývalému nájemci muzejní dráhy. „Naši lidé opakovaně na nádraží Kamenický Šenov, na samotné trati i na odstavené posunovací lokomotivě spatřili osoby známé pod internetovou přezdívkou jako malý bobeš a zbyšek se synem. Domníváme se proto, že k současnému poškození výhybek zřejmě nedošlo náhodou,“ neskrýval své podezření Bohuslav Augusta a dodal, že vše oznámili na policii.

Provoz chtějí obnovit co nejdříve

Provozovatel dráhy chce pravidelné prázdninové jízdy, v rámci kterých měl historický motoráček vozit místní i turisty každé úterý, obnovit co nejdříve. „Usilovně sháníme nové výhybky. Předpokládáme, že bychom mohli dráhu zprovoznit nejpozději počátkem srpna,“ řekl Bohuslav Augusta.

Jako náhradu budou moci zájemci využít každé úterý a čtvrtek nostalgické jízdy na Jedlovou, ve středu pak jezdí Babylonský motoráček bez změn ve své trase do Liberce.

Trať i nádraží v Kamenickém Šenově byly vybudovány kolem roku 1886 a jsou spjaty s rozmachem sklářské výroby ve městě. Tamní železnice patří v Libereckém kraji k těm nejstarším.