Podvodníci a zloději si je často vybírají jako terč – dobře vědí, že senioři bývají důvěřiví, klidně si je často pustí i do bytu, kde mají navíc schované celoživotní úspory.

Policie proto vyráží mezi seniory na přednášky.

Jedna taková proběhla tento týden v v Rumburku. Jak vypadala?

„Už jsou tady!“ zaznělo rumburským Klubem seniorů v pondělí 28. března krátce po desáté hodině dopoledne. Do jejich klubovny v Palacké ulici právě dorazila Preventivně informační skupina Děčín. S sebou přivezli nejen vzácné rady, ale i nového pomocníka.

V moderní klubovně se sešlo na několik desítek seniorů a seniorek z širokého okolí Rumburku. Na programu společného setkání byla především ochrana vlastního života a zdraví, ochrana vlastního majetku a několik užitečných rad, které mohou případným obětem trestných činů pomoci k rychlejšímu zotavení z této neblahé životní zkušenosti.

Další a neméně důležitou součástí naší společné besedy bylo představení alarmu, jenž má především seniorům, osamělým lidem a osobám, jenž se již v minulosti stali obětí trestného činu, napomoci k získání většího pocitu bezpečí.

Hlavním posláním osobního alarmu je především pocit bezpečí, omezení příležitostí k páchaní trestné činnosti a odvrácení hrozícího nebezpečí. Tento šikovný aparátek zelené barvy, vyluzující nepříjemný zvuk po vytažení kontaktního konektoru, je jistou možností, jak na sebe může napadená či okradená osoba upoutat pozornost okolí a současně jím i odloudit pozornost protivníka, jenž se rozhodl napadené osobě škodit. Tento pomocník je vhodný také k využití ve chvílích, kdy se jeho majiteli či majitelce udělá náhle nevolno, případně se zraní a oni si nejsou v danou chvíli schopni přivolat si pomoc jiným způsobem.

Během setkání bylo rozdáno na sedm desítek těchto ozvučených aparátků společně s užitečnou brožurkou (NE)bezpečný věk, skýtající mnoho užitečných rad a telefonních čísel.

Z veřejných průzkumů vyplývá, že senioři jsou jednou z nejrizikovějších cílových skupin zlodějů a podvodníků, proto je více než žádoucí věnovat se této skupině obyvatelstva ve zvýšené míře.

Projekt „Ochrana seniorů a dalších ohrožených skupin obyvatel Ústeckého kraje“ je projekt, na němž spolupracuje policie s preventivně informačními skupinami Policie České republiky v příslušných spádových oblastech.