K výraznému snížení ročních jízdenek pro seniory nad 75 let sáhla Rada města Děčína. Nově zaplatí tito senioři méně než polovinu oproti stávající ceně roční jízdenky. Radnice tak ve volebním roce vyslyšela volání především starších obyvatel Děčína. Levnější jízdenky se dotknou poměrně velkého počtu lidí, přibližně dvou a půl tisíce obyvatel města.

Za polovinu

Podle vyjádření děčínské radnice se na ni často lidé obracejí s dotazy a žádostmi o snížení jízdného pro nejstarší obyvatele. Argumentují tím, že v řadě měst senioři nad 70 let jezdí městskou dopravou úplně zadarmo. Tak dalece ale nakonec radní nezašli, na svém jednání totiž současné jízdné pouze snížili.

„Senioři nad 75 let budou nově platit za roční jízdenku městské autobusové dopravy 360 korun, tedy necelou korunu denně. Doposud to bylo 800 korun," uvedla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.

K dispozici budou ale nejen roční, ale také měsíční, čtvrtletní a půlroční jízdenky. Tak jako doposud.

Snížení jízdného jen pro jednu skupinu obyvatel bude mít přitom poměrně velký dopad na městský rozpočet. Podle hrubých odhadů totiž snížení jízdného pro seniory nad 75 let na polovinu vyjde na přibližně půl milionu korun. Tato částka se navíc bude postupně v dalších letech zvyšovat, protože lidí starších 75 let neustále přibývá.

„Nejspíše budeme muset peníze do dopravního podniku dodat z městského rozpočtu. Již v minulých letech 
se podařilo náklady snížit. Navíc dopravnímu podniku vypadnou příjmy z linkové dopravy," říká primátor Děčína František Pelant.

Předvolební tahák?

Rozhodnutí rady města Děčína vzbudilo mezi lidmi rozporuplné reakce. Někteří jej schvalují, jiní jej považují za předvolební tahák na voliče. Na podzim totiž budou komunální volby, z nichž vzejde nové vedení města.
„Z těch seniorů něco stát měl ještě když my měli nudle 
u nosu. Ti staroušci už se nadřeli dost, už mají svoje odmakáno a důchody za tu celoživotní práci jako nic moc. Jsem pro, oni už toho ani pěšky moc nenachodí," zastává se v anketě Děčínského deníku na Facebooku snížení jízdného Petra Dupačová.

„Volby se blíží a socani nahánějí voliče. Kdyby to nebylo tak trapně okaté, nevadilo by mi to," oponuje uživatel Springpeace Forest.

Naráží tak na to, že senioři jsou velmi často voliči levice. Tedy i sociálních demokratů, kteří v Děčíně spolu s Volbou pro město vládnou čtyři roky.