Zatímco vítězství Zbyňka Linharta bylo jasné již navečer, neboť měl nad svými soupeři velký náskok, o druhé místo panoval urputný boj až do 22. hodiny večerní. Dlouho se zdálo, že Jaroslav Sykáček, který senátorský post obhajuje, skončí na třetím místě, pozdě večer ale Dvořáčkovou přeskočil. Sykáček nakonec získal o 607 hlasů více než Dvořáčková.

Ta byla z konečného výsledku pochopitelně zklamaná.

"Volby jsou sázka do loterie. Bohužel to tak dopadlo, ale beru to sportovně," řekla Dvořáčková, která odpoledne trávila s rodinou. Na závěr sčítání hlasů zašla do hospody.

O postupu Jaroslava Sykáčka rozhodl jeho domovský Rumburk. V tom totiž získal více než 1 600 hlasů, kdežto nakonec třetí Dvořáčková pouhých 107.

"Už jsem nepočítal s tím, že postoupím do dalšího kola. Takže jsem opravdu spokojený," řekl krátce po sečtení všech okrsků Jaroslav Sykáček. Ten v průběhu sčítání prohrával svůj boj o postup do dalšího kola i o šest, sedm procent. Nakonec ale o téměř dvě procenta skončil druhý.

Druhé kolo ale podle něj začíná zase od začátku.

"Ten rozdíl mezi mnou a panem Linhartem nevnímám jako zásadní. Ve druhém kole se budou voliči rozhodovat mezi pravicovým a levicovým kandidátem," myslí si před rozhodujícím bojem o Senát Sykáček.

Naopak Zbyněk Linhart byl svou jasnou dominancí v prvním kole překvapený.

"Já jsem to nečekal. Jen jsem doufal, že lidé ve Výběžku uvidí mou dosavadní práci," komentoval výsledky Linhart s tím, že svou kampaň neměl postavenou na PR.

"Je to zavazující, ale rozhodne druhé kolo," dodal s tím, že pokud by se stal senátorem, nebude v Krásné Lípě pracovat jako starosta ani místostarosta.

VIZITKY KANDIDÁTŮ:

Zbyněk Linhart (46; nestraník za STAN) - starosta Krásné Lípy. Vystudoval Fakultu strojního inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. Poté nastoupil na postgraduální doktorandské studium ekonomie na ČVUT v Praze, ale studium přerušil. Absolvoval řadu kurzů a seminářů se zaměřením na veřejnou správu. Od roku 1994 do roku 2002 byl místostarostou města Krásná Lípa a od roku 2002 až dosud je jejím starostou. Mimo jiné byl členem Rady Euroregionu Nisa, Krajské koordinační skupiny Ústeckého kraje. Významně se angažoval při založení Národního parku České Švýcarsko. Je svobodný a bezdětný.

Jaroslav Sykáček (55; ČSSD) - senátor, bývalý starosta Rumburku. V roce 1982 absolvoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši (fakulta spojovací) a pak byl 11 let vojákem z povolání. Později podnikal, mimo jiné v cestovním ruchu. Od roku 1998 je členem rumburského zastupitelstva (původně na kandidátce US-DEU, od roku 2002 za ČSSD). Do roku 2002 byl místostarostou, od dubna 2002 do roku 2012 starostou Rumburku. V letech 1985 až 1989 byl členem KSČ, nyní je členem ČSSD. Je ženatý, má tři dcery.

Kolik získali kandidáti procent:

Zbyněk Linhart (STAN) 33,34 %

Jaroslav Sykáček (ČSSD) 16,73 %

Marcela Dvořáčková (ANO) 14,95 %

Josef Zoser (HNHRM) 10,28 %

Václav Šenkýř (KSČM) 6,90 %

Josef Holub (ODS) 6,64 %

Martin Zíka (Piráti) 4,26 %

Vladimír Gregor (Svobodní) 3,65 %

Petr Šmíd (SPO) 2,23 %

Jaroslav Kuba (ND) 0,97 %

Výsledky voleb na Děčínsku čtěte ZDE…