Kvůli úrazu manželky se loni na podzim osmatřicetiletý kuchař Pavel vrátil z Bavorska zpátky do Děčína. Dva roky vyvářel v hotelu poblíž Mnichova. Ještě rok či dva tam chtěl vydržet.

„Žena by sama při svém postižení péči o dvě stále ještě dost malé děti nezvládala. Musel jsem se vrátit. Jsem ale docela zklamaný, že jsem uplatnění ve své profesi v Děčíně a okolí nesehnal. V Německu jsem si docela slušně vydělával, máme nějaké peníze našetřené. Nechceme ale všechno utratit jenom proto, že jsem momentálně bez práce,“ povzdechl si nezaměstnaný muž. Zatím přemýšlí alespoň o nějaké sezónní brigádě.

V podobné situaci, jako je Pavel, zůstávají na Děčínsku mnozí další lidé, kteří se vyučili v oborech pro veřejné stravování a pohostinských služeb.

„Kuchařů, číšníků a servírek máme momentálně v evidenci nezaměstnaných několik stovek. Je zřejmé, že třeba už za měsíc, až dojde k ještě výraznějšímu oživení cestovního ruchu, někteří z nich práci najdou v okolních hotelech a restauracích. Ale poměrně dlouhodobě platí, že v těchto oborech je v regionu větší poptávka po zaměstnání, než nabídka volných míst,“ uvedl analytik děčínského úřadu práce Vlastimil Pažourek.

V souvislosti s ekonomickou krizí se nezaměstnanost na Děčínsku i nadále zvyšuje. V průběhu dubna se dokonce počet lidí bez práce na několik dnů přehoupl přes deset tisíc. Na konci uplynulého měsíce jich bylo 9 948. Míra nezaměstnanosti překračuje hranici třináct a půl procenta. Jestliže v jižní části regionu dosahuje průměrná nezaměstnanost dvanáct celých a pětačtyřicet setin procenta, v oblasti Rumburku je to 16,15 a na Varnsdorfsku dokonce 16,33 procenta.

„Přitom volných míst máme v celém okrese hlášených pouze sto šedesát tři. Znamená to, že na jednu pracovní příležitost připadá zhruba jednačtyřicet nezaměstnaných. To je vlastně historický rekord,“ připomněl Pažourek.

Vzrůstající nezaměstnanost v regionu přitom není odrazem nějakého hromadného propouštění většího počtu lidí a nebo krachu některých firem.

„Obecně platí, že v rámci úsporných opatření počty svých pracovníků na Děčínsku snižují všichni zaměstnavatelé. Někde je to jedna či dvě výpovědi, jinde propouštějí řádově třeba desítku zaměstnanců. Firmy prostě chtějí v současné nelehké ekonomické situaci přežít a snižují zaměstnanost,“ uvedl vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.