Voliči dali při předčasných sněmovních volbách jasně najevo svůj názor na politickou scénu. Téměř polovina jich na Děčínsku zůstala doma. Z těch, co k volbám nakonec dorazili, dala třetina hlas protestním hnutím ANO a Úsvit. Naopak zcela pohořela ODS, pohoršila si i sociální demokracie. Kromě ANO, které je volebním nováčkem, si o polovinu na Děčínsku polepšili komunisté.

Volby na Děčínsku jsem sledovali ON LINE…

Těsné vítězství hnutí ANO

ANO získalo na Děčínsku 22,06 procenta, o procento a tři setiny více než druzí sociální demokraté. Na třetím místě skončili komunisté se ziskem 18,26 %, tedy o šest procent více než v roce 2010. Velkým překvapením je tak více než osm procent pro Úsvit Tomia Okamury. ČSSD ztratila v porovnání s předchozími volbami přibližně 3 500 voličů, tedy čtyři procentní body. Daleko větším propadákem ale skončily letošní volby pro občanské demokraty. Ti před třemi lety získali na Děčínsku více než 17 procent hlasů, letos to bylo pouhých šest procent. Opustilo je necelých sedm tisíc voličů. 

ANO 22,06 %

ČSSD 21,03 %

KSČM 18,26 %

Úsvit 8,09 %

TOP 09 8,08 %

ODS 6,02 %

Piráti 2,71 %

KDU 2,56 %

DSSS 2,41 %

Zelení 2,23 %

Svobodní 2,15 %

Zemanovci 1,37 %

Změna 1,27 %

Jak dopadly volby v celém Ústeckém kraji ČTĚTE ZDE…

Dva poslanci za Děčínsko

Po dlouhých patnácti letech budou Děčínsko zastupovat v Poslanecké sněmovně dva poslanci. Přitom ještě v průběhu hlasování to v jednu chvíli vypadalo, že by dokonce mohli ve sněmovně zasednout tři poslanci z Děčínska. Václav Šenkýř z KSČM nakonec svou pozici neudržel. Do Sněmovny se tak dostal Stanislav Pflégr z ANO a Jaroslav Foldyna z ČSSD. 

Podle staronového poslance za sociální demokracii není důvod k oslavám. Ale je podle jeho názoru možné sestavit funkční vládu.

"Pokud se nám podaří sestavit odpovědnou vládu, které se podaří nastartovat ekonomiku, tak to byly úspěšné volby," řekl Děčínskému deníku Foldyna. Krátce po volbách se ukázalo, že jednou z mála dostatečně silných koalic je vláda ČSSD a ANO. Proti tomu by Foldyna nebyl.

"ANO sice není vyhraněné, ale máme řadu společných témat jako je například doprava nebo učňovské školství, na které máme velmi podobné názory. Pokud dojde k dohodě, tak to vidím velkou šanci pro stabilní splavenění Labe," nestaví se zády k hnutí ANO Jaroslav Foldyna.

Naopak zástupce hnutí ANO o budoucí vládě zatím spekulovat nechce. 

"Zající se počítají až po honu. A ten ještě neskončil. Tajně jsme doufali v osm procent, kdybychom se dostali přes deset, tak by to byl malý zázrak. Ale v takový zisk jsme opravdu nevěřili," okomentoval nečekaný úspěch Pfléger s tím, že je to výsledek intenzivní tříměsíční práce při setkáních s lidmi. 

Z výsledků voleb není nadšena Šárka Zimová Dostálová, která stála v čele kandidátky hnutí Změny v Ústeckém kraji. Na Děčínsku získala jen 1,27 procenta hlasů.

"Počítali jsme i s takovou variantou. Přeci jen jsme neměli žádné zkušenosti se sněmovními volbami. Ale je obrovský úspěch, že se nám podařilo v tak krátké době oslovit celou republiku," hledá pozitiva na porážce Zimová Dostálová, kterou volby zklamaly.

"Když vidím, kdo vyhrál, tak pámbu s naší republikou," dodává.

Jak se volilo v Česku a jak to dopadlo ČTĚTE ZDE…

Volby příliš netáhly, účast klesla k polovině

Hrozivá ztráta počtu voličů u dvou největších stran v minulých volbách nepramení jen z naštvanosti lidí na politiky a jejich přesun k protestním hnutím ANO a Úsvit. Oproti volbám před třemi lety jich totiž k volbám přišlo výrazně méně. V roce 2010 k volbám dorazilo téměř 56 procent voličů, letos to bylo o čtyři procenta méně. Menší zájem měli voliči o účast u voleb na Šluknovsku.

Tradičně velká volební účast je především v oblastech oblíbených chalupáři a chataři. Ti totiž využili voličských průkazů, kterých úřady letos vydaly o desítky procent více než při minulých volbách. Například v Doubici se volební účast zastavila na 83 procentech. Ani tentokrát zde nebyla menší než čtyřpětinová účast. Přes 70 procent vystoupala účast i například v Srbské Kamenici nebo v nedalekých Jetřichovicích. Těsně pod touto hranicí se zastavila na Labské Stráni, kde před třemi lety měli účast 86 procent.

Naopak v plné třetině obcí na Děčínsku nedorazila k volbám ani polovina voličů. Nejméně ze 14 obcí a měst, ve kterých nedorazilo k volbám alespoň padesát procent voličů, napočítali volební komisaři v Jiříkově a v Mikulášovicích, kde dorazilo 43,19 procenta, respektive 43,50. Jen o několik setin procenta více voličů dorazilo ve Velkém Šenově.