Velké sčítání lidu, domů a bytů v příštím roce by neměly provázet problémy. Ovšem bude třeba v některých případech zlepšit srozumitelnost dotazů. Například hlavně někteří starší lidé nechápali pojem registrovaného partnerství. Vyplývá to alespoň z výsledků nedávného zkušebního sčítání, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pro akci statistici vybrali půlprocentní vzorek občanů z celého Česka. Na Ústecku to byli obyvatelé centra Ústí nad Labem, Skorotic, Severní Terasy, Svádova a Zubrnic. Dále pak v Ústeckém kraji ještě lidé z Litoměřic – Pokratic a Těchlovic. Podle Ondřeje Kubaly, mluvčího projektu, se akce v tomto regionu dotkla 4 102 obyvatel v 1 689 bytech a 1 172 domech.

Elektronické hlasování

Ludmila Krumpová z regionálního pracoviště ČSÚ v Ústí potvrdila, že v Ústeckém kraji vše probíhalo v klidu. „Vždy u dobrovolných výzkumů počítáme s tím, že se nebudou chtít zúčastnit všichni oslovení. Ani zkušební sčítání v tomto nijak nevybočovalo, někteří lidé se účastnit neměli zájem, a vůbec se na ně nehněváme. Tato zkouška pro nás byla důležitá a odhalila řadu věcí,“ uvedla krajská gestorka sčítání.

„Letos se poprvé v historii testovalo i elektronické vyplňování sčítacích on-line formulářů na internetu, které bude při sčítání příští rok novinkou,“ upozornil místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Možnost odeslat vyplněné formuláře elektronicky podle něj využilo 6,4 procenta zúčastněných, ostatní je vraceli komisařům nebo je posílali poštou.
Generálku na sčítání lidu, domů a bytů 2011 označili statistici za úspěšnou, jen podle nich bude třeba pro ostré sčítání některé procesy doladit. Bez problémů fungoval systém ochrany osobních údajů.

Minisčítání pro školáky

Letos na podzim statistici ještě zorganizují tzv. minisčítání. Uskuteční se ve školách v celé republice a školáci si v jeho rámci zábavnou formou vyzkoušejí práci se statistickými daty. „Žáci a studenti budou sbírat a vyhodnocovat informace o tom, jaký by byl podle nich ideální školní výlet, kolik času tráví na internetu nebo jak jim chutná ve školní jídelně. Jde o to, aby si vyzkoušeli, jak takový projekt v praxi funguje a že jim samotným může přinést zajímavé informace,“ vysvětlila Eva Kortanová z ČSÚ, která projekt minisčítání vede.

Ostré sčítání lidu, domů a bytů, které se u nás koná pravidelně každých 10 let už od roku 1868, statistický úřad spustí na jaře příštího roku, rozhodným okamžikem bude půlnoc z 25. na 26. března.

Přinese řadu novinek. Kromě možnosti elektronického vyplnění a odeslání sčítacích formulářů přes internet také některé nové otázky, konkrétně třeba na registrované partnerství. Naopak majetkové ani finanční poměry lidí a vybavenost jejich domácností ledničkami či televizory už statistiky zajímat nebudou.