Krajští zastupitelé ve středu schválili rozpočet, který počítá s příjmy 11,3 miliardy a výdaji 12,2 miliardy ko­run.

Náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) uvedl, že rozpočet kraje je sestavený tak, aby podporoval růst hrubého domácího produktu v regionu. Zároveň dodal, že chtějí investovat do krajských zařízení asi 1,2 miliardy korun.

„Největší navýšení je v oblasti školství, kde vzrostly mzdové prostředky pro zaměstnance o 430 milionů korun. Naopak nejvíce poklesly rezervy kraje a to zhruba o 90 milionů korun,“ řekl vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Stanislav Dostál.

Kouda tvrdí, že je při sestavování rozpočtu nezasáhl ani požadavek Českých drah, které na uhrazení prokazatelné ztráty požadují po Ústeckém kraji na letošní rok 646 milionů korun.

Hejtmanství prý ani neovlivnilo, že ministerstvo práce a sociální věcí letos uvolnilo na sociální služby v regionu o 271 milionů korun méně než v loňském roce.

Úřad ministra Petra Nečase ale ve čtvrtek potvrdil, že nakonec provozovatelům sociálních služeb v republice přidá 1,5 miliardy korun. „Čím méně od státu dostaneme, tím více bude ohrožen rozpočet kraje,“ uvedl Kouda.

Loňský schodek ve výši 520 milionů korun pokryl Ústecký kraj za pomoci úvěru 200 milionů korun a z výsledku hospodaření roku 2007.