Nový Schrödin-gerův institut přilákal během jednoho dne Jiřího Šlégra (NS-LEV21) a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten přijel do Šluknovského výběžku podruhé od vypuknutí sociálních nepokojů  a kromě jiného jednal se starosty Šluknovska.

„Já to vnímám jako důležitou zpětnou vazbu. Minule jsme probírali se starosty věci, které je nutné udělat. A tentokrát jsem přijel, abych si ověřil, že ta opatření, na kterých jsme se dohodli, opravdu pomohla,“ řekl včera ve Varnsdorfu ministr práce a sociálních věcí Drábek.

Jako jeden z největších problémů vidí starostové veřejnou službu.

„Je pro nás velmi těžké pokaždé prokazovat bezdlužnost. Vždy a znovu,“ postěžoval si předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Těchto problémů si je podle Drábka ministerstvo vědomo.

„Nyní jsme ale řešili především problémy s výplatou dávek a rozběhnutím systému. Je ale samozřejmé, že obce nemohou zkrachovat, proto by neměly mít povinnost dokládat svou bezdlužnost,“ je přesvědčen ministr.

Obcím chybí také nejaktuálnější údaje o nezaměstnanosti v jednotlivých obcích. Na to si v minulých týdnech postěžovalo několik obcí především ze Šluknovska. Podle ministra Drábka jsou od počátku k dispozici data za okresy či kraje.

„Postupně chyby odstraňujeme a podle mne by nyní už nemělo nic bránit tomu, aby obce potřebná čísla dostaly,“ přesvědčoval Jaromír Drábek přítomné starosty.

Nespokojenost panuje také s chystanou vládní strategií proti sociálnímu vyčleňování.

„Vládní strategie je velmi špatně přijímána majoritou, protože prakticky nikdo nevysvětluje její dopady,“ je přesvědčen starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Podle Drábka je ale celá vládní strategie tvořena několika rezorty.

„Ale jsem rád, že to od vás slyším. Rozhodně to postoupím dál,“ řekl ministr Jaromír Drábek.  Svou podporu  vyjádřil Drábek i nově vznikajícímu Schrödingerovu institutu.

„Já takovou iniciativu vítám a podporuji, protože je to krok směrem k zapojení do větších aktivit, které podporují sociální soudržnost. Aby spolu mluvili, aby spolu sdíleli společné pocity. Toho si velmi vážím. Každý způsob, jak tomu pomoci, je dobrý. A nemusí vždy jít jen o peníze,“ uvedl Drábek.

Ministr práce dorazil do Varnsdorfu stejně jako Jiří Šlégr z vlastní iniciativy.

„Takových lokalit, jako je Šluknovsko, je v celé České republice přibližně 40. A pokud budeme sedět jen s rukama založenýma v klíně, tak se to nezmění, naopak. Situace bude čím dál horší,“ říká Jiří Šlégr.

Ten objíždí republiku v rámci svého projektu, který si dává za úkol vrátit především děti a mládež ke sportu. Tomu by měla pomoci také změna financování sportu, na který se dostává čím dál méně peněz.

„Kdyby se totiž podařilo řádně zdanit hazard, tak by se našlo dostatek prostředků na sport,“ je přesvědčen Jiří Šlégr, kterého podle jeho vlastních slov v politice nejvíce zaskočila neférovost.

„Já jsem ze sportu zvyklý na úplně něco jiného,“ uvedl při besedě se studenty varnsdorfského gymnázia.