Radnice totiž nyní postupně nakupuje pro své školy a školky bezpečnostní zařízení. Jedním 
z impulzů byl incident na jedné z varnsdorfských základních škol.

Do školního areálu tu totiž nedávno vnikl duševně nemocný člověk, který všechny vyděsil.

„Byli jsme s dětmi na novém školním hřišti, když tam vběhl schizofrenik. Když jsem mu řekl, ať jde pryč, tak se mne zeptal: Nebo co?" popisuje události ředitel základní školy na Bratislavské ulici ve Varnsdorfu Petr Šmíd s tím, že následně zavolal jak státní policii, tak i strážníky. Po této nepříjemné události začala škola vylepšovat své zabezpečení.

„Ve škole máme kamerový systém, děti mají čipy. Pokud někdo chce vstoupit do školy, tak o něm víme, protože si musí zazvonit," vysvětluje Petr Šmíd.

Město postupně zabezpečením vybavuje i další školská zařízení ve Varnsdorfu. Dohromady jich má třináct. V jednotlivých školách a školkách taková opatření vyjdou na desítky až stovky tisíc. Záleží totiž na velikosti školy, kolik ji navštěvuje dětí a také na tom, jak důkladné zabezpečení škola zvolí.

„Podobná opatření jsou důležitá pro bezpečnost dětí i vyučujících. I když ze zkušeností víme, že žádné takové opatření není stoprocentní, o čemž nás v poslední době přesvědčila řada incidentů například na letištích. Ale bezpečnost se vždy zvýšit dá," říká varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek 
s tím, že se na zabezpečení škol a školek budou snažit získávat dotace.

Školy ale nezabezpečují jen v patnáctitisícovém Varnsdorfu, nemalé peníze do bezpečnosti škol investovali také například v Děčíně.
Třeba Základní škola ve Vojanově ulici využívá nejen kamerový systém.

„Pro učitele jsme zavedli otvírání dveří pomocí otisků prstů. Oba pavilony jsou hermeticky uzavřené. Nikdo se do nich nedostane bez vědomí tajemnice nebo jiného pracovníka školy," říká ředitel školy Karel Rajchl.

Videozvonek vede přímo do kanceláře školy.

„V případě nouze, jako je například požár, má systém bezpečnostní tlačítko, které otevře všechny dveře," dodává Rajchl.

Bezpečnostní opatření se začala do škol v Česku rozšiřovat zhruba před dvěma lety, kdy došlo k několika vážným incidentům ve školách. Při jednom z nich zemřel také jeden ze žáků základní školy ve Žďáru nad Sázavou. Další dvě studentky byly hospitalizované na dětském oddělení. Jedna utrpěla psychický šok, druhá měla drobné řezné zranění na ruce.