VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírky krajanských Němců se vrátily do Děčína

Děčín - Sbírky německého krajanského sdružení se vrátily do Děčína. Členové sdružení ji v sobotu slavnostně předali v sobotu na děčínském zámku okresnímu archivu.

8.10.2017
SDÍLEJ:

Předání sbírek německého krajanského sdružení do Děčína.Foto: Deník / Vanžura Alexandr

Vzácné jesličky z 19. století, ručně tkané povlečení od posledního růžovského tkalce, nepřeberné množství dokumentů nebo věci jako skleničky, talíře či příbory, které tehdejší obyvatelé Děčína denně používali. To vše je součástí sbírky německého krajanského spolku, který ji o víkendu předal děčínskému archivu. Tam bude z velké části přístupná veřejnosti.

Když museli v roce 1945 Němci opustit pohraničí, mohli si s sebou vzít jen omezený počet věcí. Často se navíc museli balit i velmi narychlo. A tak se i podařilo šťastnou náhodou zachránit betlém z 19. století, který patřil jednomu z obyvatel Krásného Studence.

"Při balení si vzali také jeden kufr, o kterém si mysleli, že je v něm ošacení. Teprve až ve vlaku do Německa zjistili, že si nevzali kufr s oblečením, ale kufr, do kterého přes rok uklízeli betlém. Oba kufry si totiž byly velmi podobné," přibližuje osud jesliček ředitel Státního okresního archivu Jan Němec.

Podobné předání sbírek německého krajanského sdružení je velmi neobvyklé. Podle Jana Němce je to úplně první případ, kdy některý z německých krajanských spolků předal sbírky takového rozsahu zpět do rodnného města jeho zakládajících členů.

Než se ale betlém spolu s dalšími věcmi dostaly zpět do Děčína, uplynulo více než 70 let. Jako první přišel s myšlenkou přesunu sbírek krajanského sdružení Heimatverband Kreis Tetschen - Bodenbach, které sdružuje Němce pocházející z Děčínska, před pěti lety člen představenstva Klaus Ahne. Spolu s místopředsedou spolku Hermannem Wagnerem přesvědčili i zbylé členy představenstva, kteří souhlasili s přesunem sbírek do Děčína.

"Těžší bylo vzbudit nadšení pro tento záměr u členů spolku. Bylo tu několik skeptiků, jejichž výhrady jsme respektovali. Narazili jsme ale i na předsudky, jejichž slovník reflektoval časy, o kterých jsme si mysleli, že jsou už za námi," řekl Hermann Wagner.

Po delším přesvědčování se ale podařilo přesvědčit i ostatní členy spolku, kteří nakonec souhlasili s přesunem sbírek z městského muzea v bavorském Nördlingenu do Děčína. Druhou možností bylo uložení v ústředním archivu v Mnichově. Dohromady zabírá archiv přibližně 30 metrů regálů a sbírka čítá více než 200 nejrůznějších předmětů. Pro takové množství v Nördlingegu již docházelo místo, navíc nebyly natolik přístupné, jako budou v Děčíně.

"Pro zachování kulturního dědictví krajanského sdružení je důležité jeho dobré a bezpečné uložení a budoucí využití. Obojí se mu dostane ve Státním okresním archivu Děčín," vysvětlil Ahne, proč se rozhodli pro Děčín. Sbírky krajanského sdružení totiž pomohou historikům více poznat dějiny Děčína a jeho okolí. V archivu jsou totiž záznamy jen do roku 1945 až 1946. K dalším osudům vysídlených Němců z Děčínska podklady doposud chyběly.

"Jsme všichni lokální patrioti se zájmem o historii, takže jsme si báječně rozuměli. K přesunu sbírky jsme se dostali na základě dlouholeté přátelské spolupráce, při které jsme naše přátele ze spolku přesvědčili, že se o jejich sbírku dokážeme postarat," řekl ředitel archivu Jan Němec.

K samotnému slavnostnímu předání sbírek došlo na setkání krajanského spolku, které se poprvé uskutečnilo v Děčíně. A také i pravděpodobně naposledy, spolek Heimatverband Tetschen - Bodenbach totiž míří ke svému konci. Zúčastnilo se jej také několik členů rodu Thunů v čele s knížetem Franzem Antonem a hraběnkami Terezií a Róžou.

"Dnes jste příkladem pro celou Evropu," ocenila Róža Thun, která je evropskou poslankyní za polskou Občanskou platformu.

Sbírky krajanského sdružení budou přístupné v okresním archivu na děčínském zámku každé pondělí a středu, případně je možné se s archiváři domluvit na zpřístupnění expozice i v jiné dny.

Autor: Alexandr Vanžura

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 960 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Terénní sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín (přidělená lokalita), , Hledáme soc.pracovníka na celý úvazek., Terénní sociální pracovník zejména:, , • kontroluje a metodicky řídí práci terénních pracovníků v sociálních službách (dále jen TPSS), a to dle platných metodik a vnitřních předpisů zaměstnavatele a dle pokynů vedoucího služby. Především:, • uzavírá ústní smlouvu, individuálně plánuje s klienty průběh sjednané spolupráce, realizuje sjednanou spolupráci a hodnotí průběh uplynulé spolupráce s klienty v situacích, kdy si řešení nepříznivé sociální situace klienta vyžaduje poskytnutí sociálně terapeutické činnosti, cílenou spolupráci s jinými organizacemi (tím se nemyslí pouhé předání referenčních informací, které mohou realizovat i TPSS) či kdy (i na základě žádosti TPSS) usoudí, že spolupráce s klientem si vyžaduje jeho intervenci , • monitoruje vývoj situace ve sociálně vyloučených lokalitách na základě informací zjištěných vlastní prací s klienty i informací zjištěných od TPSS a jiných subjektů, analyzuje získané informace, se svými analýzami seznamuje průběžně vedoucího služby a dle jeho zadání zpracovává písemné výstupy z analýz., • na základě svých analýz průběžně navrhuje a předkládá ke schválení vedoucímu služby návrhy opatření vedoucí k řešení či k prevenci prohlubování nepříznivé sociální situace cílové skupiny a návrhy opatření směřujících ke zvyšování kvality své sociální služby (např. návrh změny metodik služby terénní programy, návrh zvýšení kvalifikace týmu projektu v identifikovaných oblastech, návrh strategií místní komunální politiky vedoucích k řešení problémů SVL aj.) , • Jedná - po schválení účelu, obsahu a formy jednání vedoucím služby - s jinými organizacemi, z těchto jednání pořizuje nejdéle následující den po schůzce zápisy, které zasílá vedoucímu služby, v závažných situacích (např. pokud se bude domnívat, že na základě zjištěných informací má zaměstnavatel oznamovací povinnost, v případě zjištění hrubého porušení pracovní kázně TPSS aj.) informuje vedoucího služby bezodkladně., •Zvyšuje si průběžně kvalifikaci, účastní se supervizí, vzdělávacích akcí, koordinačních schůzek a dalších akcí dle pokynů vedoucího služby., , Nbízíme: mobilní telefon, notebook - zejména pro pracovní účely., , Kontakt:, Denisa Šporerová, tel. 412 517 924, e-mail: os.cinka@seznam.cz - zašlete motivační dopis a životopis.. Pracoviště: „cinka“, z.s.( 3 sídlo), Zbrojnická, č.p. 779, 405 02 Děčín 2. Informace: Denisa Šporerová, +420 412 517 924.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný kuchař (pomocná síla k nádobí) K4. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RESTAURACE KOCANDA, Rytířská č.p. 77/2, Děčín III-Staré Město, 405 02 Děčín 2, , POMOCNÝ KUCHAŘ K4 - MYTÍ NÁDOBÍ, PŘÍPRAVA ZELENINY, Nástup možný ihned., Směny: krátký / dlouhý týden, pracovní doba 8 - 22 hod. , , Nabízíme:, Pracovní úvazek: Hlavní pracovní poměr., Hezké prostředí, mladý kolektiv., Nová moderní nerez kuchyně, hold-o-mat, konvektomat, indukce., Stabilní zázemí firmy s 26 - letou historií., , Kontakt: tel.. 736 481 003 - recepce, volat do 14 hod., e-mail: hotel@kocanda-decin.cz. Pracoviště: Shotty s.r.o. - 01: prodejna; výroba; restaurace kocanda (sídlo), Rytířská, č.p. 77, 405 02 Děčín 2. Informace: Eva Šotková, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 480 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, důležitá zručnost a pracovitost, samostatnost, čtení výkresů, svářečský průkaz, ZE1, DG1, praxe v oboru, osvědčení jeřábník/vazač - výhodou., , Kontakt: Lenka Nácarová, tel. 412 519 225, e-mail: nacarova.agt@seznam.cz - sjednání pohovoru, osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Agt company, s.r.o. - 02, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Nácarová, +420 412 519 225.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč

Lešenáři Pomocný lešenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, , Nabízíme volnou pracovní pozici pomocný lešenář, pracovní poměr HPP. Požadujeme fyzickou zdatnost - práce je fyzicky náročná. ŘP skupiny B výhodou., , Kontaktní osoba: Marcela Butiová, první kontakt telefonicky na čísle 731 854 306. Pracoviště: Cmb lešení s.r.o. - provozovna, Husovo nám., č.p. 80, 405 02 Děčín 2. Informace: Marcela Butiová, +420 731 854 306.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnosti v Rumburku.
50

FOTO: Rumburské slavnosti táhly na Ledeckého i Mercuryho

Veteránem severem 2018.
49

OBRAZEM: Šluknovským výběžkem projely veterány

Jméno dal centru africký bubínek. Tamtam pomáhá neslyšícím dětem

Ústecký kraj - Rodiny se sluchově postiženými dětmi se mají na koho obrátit.

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

Jílové, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.

Modráskům se díky majitelům luk v národním parku daří

České Švýcarsko - Správa Národního parku České Švýcarsko si velmi váží majitelů krvavcových luk. Právě na rostlině krvavci totenu jsou totiž závislí modrásci bahenní a očkovaní, kterých u nás i v celé Evropě ubývá.

ČOI nasadila na kontroly i nezletilé. U třinácti prodejců cigaret by uspěli

Severní Čechy - Česká obchodní inspekce (ČOI) k letošním kontrolám prodejcům cigaret přizvala nejen zaměstnance živnostenského úřadu a policii, ale také osoby nezletilé. Zkoušela, zda se omladině podaří v rozporu se zákonem zakoupit tabákové výrobky. Většina prodejců ve zkoušce obstála, mládež by uspěla jen ve třinácti případech z více než čtyř set.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT