Vašíkův start do života nebyl vůbec lehký. Jeho maminka v těhotenství prodělala dva epileptické záchvaty, chlapec se narodil předčasně akutním císařským řezem. Byl malinký, vše ale nasvědčovalo tomu, že je jinak v pořádku. Rostl, jedl, otáčel se na bříško. Zvrat ale přišel po očkování. Vašík se přestal otáčet a měl silný třes v rukou i nohou.

„V sedmi měsících nás poslali na vyšetření k neurologovi, pak následoval screening, magnetická rezonance, genetika a přicházely samé špatné zprávy. Vašíkova diagnóza zněla vývojová encefalopatie s epilepsií, těžká mentální retardace, autistické rysy, hypotonie,“ uvedla Vašíkova maminka.

Vypálená chalupa Pavla Hrdličky na Mezné.
Ohnivé tornádo sežehlo na Mezné 250 let starou chalupu. Majitel ji chce obnovit

Chlapec dělá díky rehabilitacím v lázních, a především péči na neurorehabilitační klinice Sarema, pokroky. „Je vidět, jak moc pravidelné rehabilitace Vašíkovi pomáhají, nejsou ale, bohužel, hrazeny zdravotními pojišťovnami, a pokud má jeho vývoj postupovat k dalším dovednostem, je třeba v intenzivní terapii pokračovat," vysvětlila fyzioterapeutka Tereza Valíková.

Vašíkova maminka se ve spolupráci s klinikou obrátila na veřejnou platformu Donio s prosbou o pomoc. Přispět můžete ZDE.