Národní potravinová sbírka bude probíhat od 8 do 20 hodin. V Ústeckém kraji se do jejího třetího ročníku zapojí 26 marketů, na Děčínsku to bude například obchodní dům Albert ve Varnsdorfu či hypermarket TESCO v Děčíně.

„Sbírka je závislá především na dobrovolnictví a její úspěch spočívá ve vaší podpoře," říkají organizátoři 
s tím, že na Šluknovsku se sbírkou pomohou studenti Střední zdravotnické školy, Obchodní akademie a VOŠ a SŠ Varnsdorf.

V den sbírky budou dobrovolníci na prodejnách označeni zástěrami s logem projektu a uvítají zákazníky 
u vchodů do prodejen letáčky s výčtem doporučených potravin vhodných k darování.

Darované potraviny můžete za pokladnami předávat dobrovolníkům do košíků opět opatřených logem projektu. CEDR pak během roku zajišťuje distribuci potravin 
v rámci potravinové banky lidem v nouzi i mezi další organizace, které pracují s lidmi v nouzi, což je například Agentura Pondělí, terénní pracovníci měst Krásná Lípa, Rumburk, Šluknov.

Cílem sbírky je nejen získat potraviny pro lidi v nouzi, ale i upozornit veřejnost na to, že i v České republice je chudoba problémem a že je mnoho lidí v těžké životní situaci, ve které si sami nemohou zajistit ani základní potraviny a jsou závislí na pomoci druhých.

„Snažíme se rozvinout diskuzi a hledat řešení letitého problému, kdy na jedné straně část občanů trpí nedostatkem jídla, a druhá skupina jím plýtvá. Že to v Česku s hladem není tak zlé? Podle kvalifikovaných odhadů žije v zemi na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí," píší na svých webových stránkách www.potravinypomáhaji.cz organizátoři akce.

Národní potravinová sbírka ale není jedinou akcí na podporu lidí v nouzi. Ten samý den ještě proběhne Noc venku, v areálu kostela a čajovny Na kopečku v Rumburku. Začátek je v 17 hodin a jedná se o akci, která vznikla již 
v 70. letech minulého století v Anglii. Začaly s tím skupinky studentů, kterým nebyl lhostejný osud lidí bez domova. Přidávaly se další skupiny – v Londýně, v Cambridge, v Oxfordu a v mnoha dalších městech.

Cílem akce je seznámit se 
s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova. Je to jedinečná možnost, jak strávit noc venku, a to bez běžného komfortu. Je to zároveň šance, jak zareagovat na otázku bezdomovectví a podpořit místní lidi bez domova. V Čechách byla Noc venku poprvé organizovaná v roce 2012 a letos se uskutečňuje v 18 městech, včetně Rumburku.

Program rumburské akce Noc venku17.00 – zahájení, informace 
k problematice, beseda
18.00 – hudební vystoupení hudební skupiny Pepek a Námořník (indie folk)
22.30 – společná modlitba za lidi bez domova, zapálení svíček
23.00 – noční klid, společné spaní venku, v kostele, ev. na kruchtě kostela
06.30 – budíček, společná snídaně a úklid prostor