Vedení Lužické nemocnice postupně objíždí všechna města a vesnice. Žádá je o příspěvek na vybavení nemocnice, která zajišťuje péči pro přibližně padesát tisíc lidí.

„Žádáme obce o příspěvek sto korun za každého obyvatele. Vždy jim jasně říkáme, že peníze nepůjdou na úhradu ztráty nemocnice, ale na její vybavení a zlepšení komfortu pacientů," vysvětluje ředitel nemocnice Petr Dubravec.
Doposud musel provoz nemocnice platit ze svého rozpočtu Rumburk, jakožto majitel nemocnice. Za poslední tři roky město do nemocnice nalilo téměř čtyřicet milionů korun.

Ze samotného Rumburka pochází přitom pouhá pětina všech pacientů nemocnice. To odpovídá i počtu obyvatel, ve městě jich žije přibližně pětina z celého Výběžku.

Oproti loňsku se podařilo přesvědčit více obcí, že by měly na vybavení nemocnice přispět. Pokud se obec pro dar rozhodne, mohou se pak její zástupci zúčastnit valné hromady. A hlavně přesně vědí, na co byl jejich dar využit.

Stejně jako loni, tak i letos nemocnici pomohly například Staré Křečany nebo nejmenší obec okresu Děčín, Doubice.

„Kromě těchto obcí letos dar poskytla Lobendava, Velký Šenov nebo Jiřetín pod Jedlovou. V příštích týdnech nás ale čekají další jednání a představení naší žádosti na zastupitelstvech. Takže doufám, že dárců bude ještě více. Pro nás je ale důležitá změna postoje obcí, které si uvědomují, že tu jsme pro celý Výběžek," doplnil Petr Dubravec.

Pokud by všechny obce opravdu přispěly stokorunou za každého obyvatele, podařilo by se nemocnici získat přibližně čtyři miliony.

„Myslíme si, že je důležité nemocnici podpořit. Kraj se tváří, že pomůže, až když bude nejhůře. A to se obáváme, že by došlo k výraznému útlumu provozu nemocnice," vysvětloval dar nemocnici již loni starosta Starých Křečan František Moravec.

Nemocnice nyní ale řeší také problémy s pojišťovnami. Ty jí totiž neproplácí všechnu práci a špitál tak ročně přichází až o několik milionů.

Nedostatek financí v Lužické nemocnici by mohl vyřešit také příchod bohatého investora. Prodej nemocnice ale vedení města důrazně odmítá.

„Říkám jednoznačně, že je to nesmysl. Na město žádná taková nabídka nedorazila. A myslím si, že pokud by dorazila na představenstvo Lužické nemocnice, věděli bychom to. V radě města totiž sedí tři členové představenstva," odmítá spekulace o prodeji nemocnice starosta Rumburka Jaroslav Sykáček.