Mladý muž, Josef z Děčína se už těší, jak doma zasedne u internetu a z pohodlí domova si vsadí v kursových sázkách u kanceláří, jež sázení po síti nabízejí. V republice jsou už k této hře zaregistrovány tisíce lidí u několika sázkových kanceláří, na Děčínsku zatím jen desítky. Možnost registrovat se mají hráči od letošního 5. ledna.

„Nejsem sice žádný náruživý hráč, ale možnosti jsme využil, zaregistroval se u Fortuny a už se těším, jak si občas z domova vsadím,“ řekl Josef. Celé jméno říct nechce, prý by měl problémy v rodině. Už jednou se z něj totiž patologický hráč téměř stal. „Tenkrát mi manželka položila nůž na krk, vyhrabal jsem se z toho sám, naštěstí jsem neměl žádné dluhy,“ tvrdí mladý muž. Slibuje, že po internetu hazardu rozhodně nepropadne a hru ukočíruje. „“Vím, co to obnáší, když tomu člověk propadne, proto si to jen zkusím,“ vysvětlil.

Není divu, že chce svou náruživost tajit. Moc dobře ví, že i při sázení z pohodlí domova může závislosti propadnout. Rada, aby se tak nestalo, je podle primáře oddělení závislostí bohnické léčebny Karla Nešpora jediná. „Vyhýbat se tak zvaným spouštěčům, to znamená hernám, sázkovým sportbarům a doma neotvírat webové stránky, kde lze sázet,“ poradil Nešpor. Doplnil, že Česká republika má extrémně vysokou dostupnost hazardních her. „Třeba v Praze osm je sto čtyřicet heren, to snad není ani v Las Pegas,“ uvedl příklad Nešpor. Zdůraznil, že hazard s sebou nese nárůst kriminality a také sociálních problémů. Upozornil i na to, že internetové má v sobě i riziko, že k němu mohou zasednout děti. „Otec se zaregistruje, ale sázet nechá i své dítě a to může na hru snadno získat návyk,“ řekl Nešpor.

Jiní odborníci radí, když už člověk k internetu zasedne a vsadí si, měl by si uvědomit, že to co vkládá do sázky jsou skutečné, nikoliv žádné fiktivní peníze. „Než se pustíte do sázení velkých peněz, zkuste si představit, že je držíte v ruce,“ radí psychologové, kteří se problémem závislosti na hazardu zabývají.

Na Děčínsku zatím internetové sázení pořádně neprorazilo. Obsluha v Tipsport baru na Husově náměstí v Děčíně hlásila v pondělí dopoledne dvě desítky zaregistrovaných. Obdobné je to i v dalších hernách.

„K registraci pro internetové sázení je nutné vyplnit na webových stránkách Fortuny předregistraci. Ta vygeneruje kód, s ním hráč musí zajít na pobočku, která se stane klientovou domovskou,“ popsal přihlášení k internetovému sázení Tomáš Bahník z Fortuny.

Sázkové kanceláře požadují po hráčích občanský průkaz a číslo bankovního spojení.

„Hráč musí být zletilý a musí být jasné, že nepoužívá k platbám zdroje, kde by mohl nadělat dluhy, ale klasický platební kanál, nebereme tedy platby úvěrovými kartami,“ upřesnil mluvčí Tipsportu Michal Peterka.