VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Sanují podstávkový dům v Lipové

Lipová - Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Sanují podstávkový dům v Lipové.Foto: Klára Svobodová

Cílem společnostipro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska je rozvoj v českoněmecké pohraniční části Šluknovského výběžku v oblasti sociální, kulturní, ochrany životního prostředí a přírody, spolupráce s dětmi a mládeží. Společnost spolupracuje v plnění těchto cílů s českými a německými organizacemi.
Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se aktuálně věnuje sanaci podstávkového domu v Lipové č.p. 424, který stojí v centru obce Lipová.

Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci tohoto podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu. Díky tomuto programu se prohloubí přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, která je vedle zachování podstávkových domů, hlavní prioritou tohoto programu. Hlavní partner programu Holzhaus Bautzen provádí rekonstrukci podstávkového domu který se nachází v Cunewalde pod kostelem. Rekonstrukce probíhají souběžně a měly by být dokončeny do tří let. Po celou dobu se zde budou konat různé semináře, workshopy a kolokvia pro řemeslníky, projektanty a architekty, kteří se zabývají rekonstrukcemi podstávkových domů.

Sanace podstávkových domů se budou řídit určitými pravidly, aby zde byly využity původní způsoby práce a materiály a tak byly domy zachovány ve své původní kráse. Po ukončení rekonstrukce zde vznikne muzeum, informační centrum, expoziční prostor a místo pro přeshraniční programy. Společnost TUR by chtěla do budoucna vytvořit další činnosti s přeshraničním charakterem, zaměřeným na lokální a regionální rozvoj, ekologicky šetrnou turistiku, kulturní a vzdělávací akce, zkvalitnění komunikace. Hlavní snahou bude vytvoření programů pro děti, které by rozvíjely jejich zájem o přírodu a krajinu.

Krajina podstávkových domů
Skvosty lidové architektury jakou jsou podstávkové domy určují charakter krajiny severních Čech,
Horní Lužice a Dolního Slezska. Tyto svérázné dřevěné stavby jsou důkazem důvtipu a umu dávných řemeslníků. Je to spojovací prvek Trojmezí, kde se setkávají kultury tří národů.
O záchranu těchto lidových staveb se již několik let pokoušejí partneři z Čech, Německa i Polska. Snahou o hlubší poznání a popularizací tohoto bohatství je záměrem přispět k podpoře řemesel a turistického ruchu ve venkovských oblastech českého, německého a polského venkova.

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se v roce 2009 připojila k iniciativám na záchranu podstávkových domů prostřednictvím Programu Cíl 3 podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013, který je dotován z Evropské unie.

PODSTÁVKOVÝ DŮM

Staří podstávkových domů je z důvodu písemných a hmotných důkazů sporný. (toto jsem opsala doslova)-“Hrázděná konstrukce patra, jež bylo podstávkou podpíráno, se šířila během vrcholného a pozdního středověku ze západu i na naše hrady a do měst, v 16. Století a hlavně 17.století i do vesnic.
U přízemních roubených domů podpírala podstávka krov patrně poněkud dříve. Převážná část staveb, které se zachovaly do dnešních dnů, pochází z 18. a 19. století. Pozn. Dle názoru saských historiků se podstávka vyvíjela již ve 12. a zvláště pak ve 13. století vlivem německých přistěhovalců převážně z Horních Frank a Durynska.“

Jak vypadá typický podstávkový dům
„Typický podstávkový dům měl ve své konečné vývojové fázi v přední části přízemí roubenou světnici, stření část se síní a černou kuchyní (zděnou z kamene a cihel) a rovněž zděnou zadní část se stájí a chlévem, případně s komorou. Před roubenou částí bývá podstávka, v patře pak často dlouhá předsazená pavlač.“
Co je podstávka
„Podstávka je název, který se vžil pro důmyslnou a přitom jednoduchou dřevěnou nosnou konstrukci, složenou ze sloupků, ližin a šikmých pásků.“

Jaké důvody vedly ke vzniku podstávky
„Hlavním důvodem byly přirozené vlastnosti dřeva. Dřevo sesychá až patnáctkrát více kolmo na vlákno než podél vlákna. Tíha krovu a zvláště pak patra doléhala na roubené stěny přízemí a tím mohlo docházet k deformaci stavby. Zbudováním podstávky se tedy přenesl tlak horní části domu místo na vodorovné trámy stěn v přízemí na předsazené odolnější svislé sloupky podstávkové konstrukce.“

Jak se vyvíjela podstávka
„Podstávkový dům většinou spojuje dvě tradiční technologie lidové architektury – v přízemí východoevropské roubení a v patře západoevropské hrázdění. V části severních Čech je však i patro roubené, což je fenomén jinde v Evropě se nevyskytující. Charakteristickým poznávacím znakem je podstávka podpírající patro, která kromě své funkčnosti představuje výrazný dekorativní prvek podstávkového domu.“
Současný stav podstávkových domů
V posledních letech byla řada podstávkových domů zcela zničena, nebo znehodnocena necitlivými úpravami, další domy chátrají a hrozí jim zánik.

Záchrana podstávkových domů
vznik projektů, díky kterým se budou podstávkové domy nejen opravovat, ale vzniknou určitá pravidla a způsoby rekonstrukcí, díky kterým se podaří podstávkové domy zachovat v jejich původní kráse.
V trojmezí Čech, Německa a Polska již proběhla a probíhá pasportizace (zaevidování všech podstávkových domů formou terénního průzkumu. Jejich vyfotografování, popsání a zařazení do jednotlivých kategorií). Zásadní je také rozhodnutí majitelů postávkových domů jakým způsobem budou své domy opravovat a udržovat. Díky Programu ZIEL3/CÍL3 budeme moci majitelům zdarma poradit, zhodnotit a předvést nejvhodnější způsob rekonstrukce.

Chyby při rekonstrukcích
-betonování konstrukčních prvků
-zazdívání podstávek
-použití špatných oken, plastová a nedělená
-použití nevhodné střešní krytiny
-nevhodné přístavby
-nevhodná barevnost
-zarovnání lomení střechy v její dolní části

Správná rekonstrukce
-použití tradičních materiálů: kámen, břidlice, dřevo a jíl atd…
-dodržení zásad lidové architektury
-používat tradiční odzkoušené metody, technologie a techniky
-konzultace s odbornými řemeslníky a firmami
-dodržování pokládky kamenů
-dodržování rozměrů měněných dřevěných konstrukcí
-při omítání by stěny neměly mít ostré rohy
-okna by měla být klasická špaletová s příčkami
-střešní krytina podle typu stavby – šindel, břidlice, bobrovka

„Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska v letech 2003 – 2004 zmapovala celkem 3000 podstávkových domů v 18-ti obcích Šluknovského výběžku a v 9-ti obcích Ćeského Švýcarska. Dále byl v obci Lipová v roce 2002 zakoupen podstávkový dům, který je nemovitou kulturní památkou
a který je nemovitou kulturní památkou a který bude využit jako informační a poradenské centrum, mezinárodní setkávací centrum, expoziční prostory, muzeum.“

Domeček v majetku Společnosti TUR

Společnost TUR koupila v lednu 2002 památkově chráněný podstávkový dům v Lipové, který začala postupně opravovat. V listopadu 2002 byla provizorně opravena a zakryta střecha, z důvodu jejího havarijního stavu. V roce 2003 byla provedena výměna starého břidlicového obložení štítu. V roce 2004 byla v prostoru střechy vybudována tzv. štičí tlama, podlouhlý vikýř charakteristický pro lidové stavby v regionu Šluknovského výběžku. Stávající opravy byly realizovány z části z vlastních prostředků členů Společnosti TUR, z veřejné sbírky na záchranu domu č.p. 424 a z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR.

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Obchodní referenti Přepážkoví pracovníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: , Masarykovo nám. č.p. 59/6, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, minimálně středně odborné vzdělání, bezúhonnost, komunikativní schopnost, flexibilita, bezdlužnost., , Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba: Mgr. Renata Kurelová, tel. 721 346 386, e-mail: rkurelova@cpas.cz. Pracoviště: Mgr. renata kurelová - 03, Masarykovo nám., č.p. 59, 405 02 Děčín 2. Informace: Renata Kurelová, +420 721 346 386. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Obsluha čerpadla na beton, Řidič - strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zavedená firma v oblasti výroby, dopravy a čerpání betonu hledá zaměstnance na pozici řidič - strojník pro obsluhu mobilních čerpadel betonu. , Požadujeme: trestní bezúhonnost, komunikativnost, samostatnost, řidičský průkaz C, profesní průkaz. Zkušenosti v oboru stavebních strojů výhodou. Podrobnosti při osobním pohovoru. Nástup dle dohody., Kontakt: telefonicky v pracovní dny 8-16 h, popř. e-mailem, Kontaktní osoba: Zdeněk Honzík, tel.: 773652763, e-mail: zdenek.honzik@cmbeton.cz. Pracoviště: Českomoravský beton, a.s. (pracoviště rumburk), Třída 9. května, č.p. 911, 408 01 Rumburk. Informace: Zdeněk Honzík, +420 773 652 763. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka MKD. Požadované vzdělání: nižší střední. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, ČR, Německo, do budoucna i další státy EU, , Nástup možný ihned., , Požadavky:, Řidičský průkaz sk. C, profesní průkaz, digitální karta. , Praxe v oboru mezinárodní kamionové dopravy., Jedná se o autotransport = přepravník - převoz aut., , Kontakt:, Petr Zumr, tel. 774 426 527, e-mail: virgininvest@seznam.cz, osobní jednání s uchazeči (po domluvě) na adrese: Riegrova 21, Děčín II. Pracoviště: Virgin invest s.r.o. - 02, Horská, č.p. 22, 407 01 Jílové u Děčína. Informace: Petr Zumr, +420 774 426 527. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VHODNÉ PRO OSOBY ZDRAVÉ I SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM [JM], Místo výkonu práce:, Pražská č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice, , Jedná se o šití transportních tašek průmyslovým šicím strojem., Zkušenosti v oboru průmyslového šití výhodou. Vyšší než základní vzdělání také výhodou., , Pracovní pozice trvale vsedě, není možné střídat pracovní pozice. Pracoviště není bezbariérové. Práce může být vykonávána pod tlakem., , Kontaktní osoba: Bohuslava Salačová, tel. 412 151 180, e-mail: info@azpo.eu. Osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Az textil výrobní družstvo - 01 (sídlo), Pražská, č.p. 612, 407 21 Česká Kamenice. Informace: Bohuslava Salačová, +420 412 151 201.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Burčák - Ilustrační foto.

Na Burčákobraní láká víno, historie i londýnský autobus

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ v České Kamenici

Děčínsko - Ve středu 19. září pokračuje druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Děčínského deníku fotografie prvňáků ze škol na Děčínsku.

FOTO: Požár domu v Dolním Podluží si vyžádal životy domácích mazlíčků

Dolní Podluží – V úterý dopoledne zaměstnal hasiče Varnsdorfu a Dolního i Horního Podluží požár rodinného domu. 

FOTO: Verneřice pokračují v krasojízdě, Bynovec dostal devět fíků

Děčínsko – Třetím kolem pokračovaly na Děčínsku obě okresní fotbalové soutěže.

Osvěta v obcích zabírá. Lidé díky ní častěji třídí baterie

Ústecký kraj - V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v Ústeckém kraji k recyklaci 34 tun použitých baterií.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT