VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Sanují podstávkový dům v Lipové

Lipová - Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Sanují podstávkový dům v Lipové.Foto: Klára Svobodová

Cílem společnostipro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska je rozvoj v českoněmecké pohraniční části Šluknovského výběžku v oblasti sociální, kulturní, ochrany životního prostředí a přírody, spolupráce s dětmi a mládeží. Společnost spolupracuje v plnění těchto cílů s českými a německými organizacemi.
Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se aktuálně věnuje sanaci podstávkového domu v Lipové č.p. 424, který stojí v centru obce Lipová.

Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci tohoto podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu. Díky tomuto programu se prohloubí přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, která je vedle zachování podstávkových domů, hlavní prioritou tohoto programu. Hlavní partner programu Holzhaus Bautzen provádí rekonstrukci podstávkového domu který se nachází v Cunewalde pod kostelem. Rekonstrukce probíhají souběžně a měly by být dokončeny do tří let. Po celou dobu se zde budou konat různé semináře, workshopy a kolokvia pro řemeslníky, projektanty a architekty, kteří se zabývají rekonstrukcemi podstávkových domů.

Sanace podstávkových domů se budou řídit určitými pravidly, aby zde byly využity původní způsoby práce a materiály a tak byly domy zachovány ve své původní kráse. Po ukončení rekonstrukce zde vznikne muzeum, informační centrum, expoziční prostor a místo pro přeshraniční programy. Společnost TUR by chtěla do budoucna vytvořit další činnosti s přeshraničním charakterem, zaměřeným na lokální a regionální rozvoj, ekologicky šetrnou turistiku, kulturní a vzdělávací akce, zkvalitnění komunikace. Hlavní snahou bude vytvoření programů pro děti, které by rozvíjely jejich zájem o přírodu a krajinu.

Krajina podstávkových domů
Skvosty lidové architektury jakou jsou podstávkové domy určují charakter krajiny severních Čech,
Horní Lužice a Dolního Slezska. Tyto svérázné dřevěné stavby jsou důkazem důvtipu a umu dávných řemeslníků. Je to spojovací prvek Trojmezí, kde se setkávají kultury tří národů.
O záchranu těchto lidových staveb se již několik let pokoušejí partneři z Čech, Německa i Polska. Snahou o hlubší poznání a popularizací tohoto bohatství je záměrem přispět k podpoře řemesel a turistického ruchu ve venkovských oblastech českého, německého a polského venkova.

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se v roce 2009 připojila k iniciativám na záchranu podstávkových domů prostřednictvím Programu Cíl 3 podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013, který je dotován z Evropské unie.

PODSTÁVKOVÝ DŮM

Staří podstávkových domů je z důvodu písemných a hmotných důkazů sporný. (toto jsem opsala doslova)-“Hrázděná konstrukce patra, jež bylo podstávkou podpíráno, se šířila během vrcholného a pozdního středověku ze západu i na naše hrady a do měst, v 16. Století a hlavně 17.století i do vesnic.
U přízemních roubených domů podpírala podstávka krov patrně poněkud dříve. Převážná část staveb, které se zachovaly do dnešních dnů, pochází z 18. a 19. století. Pozn. Dle názoru saských historiků se podstávka vyvíjela již ve 12. a zvláště pak ve 13. století vlivem německých přistěhovalců převážně z Horních Frank a Durynska.“

Jak vypadá typický podstávkový dům
„Typický podstávkový dům měl ve své konečné vývojové fázi v přední části přízemí roubenou světnici, stření část se síní a černou kuchyní (zděnou z kamene a cihel) a rovněž zděnou zadní část se stájí a chlévem, případně s komorou. Před roubenou částí bývá podstávka, v patře pak často dlouhá předsazená pavlač.“
Co je podstávka
„Podstávka je název, který se vžil pro důmyslnou a přitom jednoduchou dřevěnou nosnou konstrukci, složenou ze sloupků, ližin a šikmých pásků.“

Jaké důvody vedly ke vzniku podstávky
„Hlavním důvodem byly přirozené vlastnosti dřeva. Dřevo sesychá až patnáctkrát více kolmo na vlákno než podél vlákna. Tíha krovu a zvláště pak patra doléhala na roubené stěny přízemí a tím mohlo docházet k deformaci stavby. Zbudováním podstávky se tedy přenesl tlak horní části domu místo na vodorovné trámy stěn v přízemí na předsazené odolnější svislé sloupky podstávkové konstrukce.“

Jak se vyvíjela podstávka
„Podstávkový dům většinou spojuje dvě tradiční technologie lidové architektury – v přízemí východoevropské roubení a v patře západoevropské hrázdění. V části severních Čech je však i patro roubené, což je fenomén jinde v Evropě se nevyskytující. Charakteristickým poznávacím znakem je podstávka podpírající patro, která kromě své funkčnosti představuje výrazný dekorativní prvek podstávkového domu.“
Současný stav podstávkových domů
V posledních letech byla řada podstávkových domů zcela zničena, nebo znehodnocena necitlivými úpravami, další domy chátrají a hrozí jim zánik.

Záchrana podstávkových domů
vznik projektů, díky kterým se budou podstávkové domy nejen opravovat, ale vzniknou určitá pravidla a způsoby rekonstrukcí, díky kterým se podaří podstávkové domy zachovat v jejich původní kráse.
V trojmezí Čech, Německa a Polska již proběhla a probíhá pasportizace (zaevidování všech podstávkových domů formou terénního průzkumu. Jejich vyfotografování, popsání a zařazení do jednotlivých kategorií). Zásadní je také rozhodnutí majitelů postávkových domů jakým způsobem budou své domy opravovat a udržovat. Díky Programu ZIEL3/CÍL3 budeme moci majitelům zdarma poradit, zhodnotit a předvést nejvhodnější způsob rekonstrukce.

Chyby při rekonstrukcích
-betonování konstrukčních prvků
-zazdívání podstávek
-použití špatných oken, plastová a nedělená
-použití nevhodné střešní krytiny
-nevhodné přístavby
-nevhodná barevnost
-zarovnání lomení střechy v její dolní části

Správná rekonstrukce
-použití tradičních materiálů: kámen, břidlice, dřevo a jíl atd…
-dodržení zásad lidové architektury
-používat tradiční odzkoušené metody, technologie a techniky
-konzultace s odbornými řemeslníky a firmami
-dodržování pokládky kamenů
-dodržování rozměrů měněných dřevěných konstrukcí
-při omítání by stěny neměly mít ostré rohy
-okna by měla být klasická špaletová s příčkami
-střešní krytina podle typu stavby – šindel, břidlice, bobrovka

„Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska v letech 2003 – 2004 zmapovala celkem 3000 podstávkových domů v 18-ti obcích Šluknovského výběžku a v 9-ti obcích Ćeského Švýcarska. Dále byl v obci Lipová v roce 2002 zakoupen podstávkový dům, který je nemovitou kulturní památkou
a který je nemovitou kulturní památkou a který bude využit jako informační a poradenské centrum, mezinárodní setkávací centrum, expoziční prostory, muzeum.“

Domeček v majetku Společnosti TUR

Společnost TUR koupila v lednu 2002 památkově chráněný podstávkový dům v Lipové, který začala postupně opravovat. V listopadu 2002 byla provizorně opravena a zakryta střecha, z důvodu jejího havarijního stavu. V roce 2003 byla provedena výměna starého břidlicového obložení štítu. V roce 2004 byla v prostoru střechy vybudována tzv. štičí tlama, podlouhlý vikýř charakteristický pro lidové stavby v regionu Šluknovského výběžku. Stávající opravy byly realizovány z části z vlastních prostředků členů Společnosti TUR, z veřejné sbírky na záchranu domu č.p. 424 a z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR.

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Trestní stíhání bude vždy "účelovka"

DOROST FK Junior Děčín - ilustrační foto.

To bylo gólů! Mladší dorost Děčína přestřílel Roudnici

Vánoční stromy rozzáří města. Doprovodí je andělé i trubači

Ústecký kraj - Speciální laserová show, dárky pro opuštěná zvířata v psím útulku, let andělů. To všechno bude k vidění při rozsvícení vánočních stromů.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - V přehledu událostí z regionu najdete zprávy z Rumburku, Děčína, Krásné Lípy, Varnsdorfu, České Kamenice či Jílového.

Noste ve tmě odrazky i ve městě, radí experti

Děčínsko - Řidiči na Děčínsku letos srazili za horší viditelnosti už sedm lidí.

Naši prvňáci: ZŠ Dobkovice a ZŠ Verneřice

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky z Děčínska a Šluknovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT