VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Sanují podstávkový dům v Lipové

Lipová - Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Sanují podstávkový dům v Lipové.Foto: Klára Svobodová

Cílem společnostipro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska je rozvoj v českoněmecké pohraniční části Šluknovského výběžku v oblasti sociální, kulturní, ochrany životního prostředí a přírody, spolupráce s dětmi a mládeží. Společnost spolupracuje v plnění těchto cílů s českými a německými organizacemi.
Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se aktuálně věnuje sanaci podstávkového domu v Lipové č.p. 424, který stojí v centru obce Lipová.

Dotace z programu Evropské unie ZIEL3/CÍL3, kterou společnost získala na rekonstrukci tohoto podstávkového domu bude také použita na vytvoření zázemí pro budoucí využití domu. Díky tomuto programu se prohloubí přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, která je vedle zachování podstávkových domů, hlavní prioritou tohoto programu. Hlavní partner programu Holzhaus Bautzen provádí rekonstrukci podstávkového domu který se nachází v Cunewalde pod kostelem. Rekonstrukce probíhají souběžně a měly by být dokončeny do tří let. Po celou dobu se zde budou konat různé semináře, workshopy a kolokvia pro řemeslníky, projektanty a architekty, kteří se zabývají rekonstrukcemi podstávkových domů.

Sanace podstávkových domů se budou řídit určitými pravidly, aby zde byly využity původní způsoby práce a materiály a tak byly domy zachovány ve své původní kráse. Po ukončení rekonstrukce zde vznikne muzeum, informační centrum, expoziční prostor a místo pro přeshraniční programy. Společnost TUR by chtěla do budoucna vytvořit další činnosti s přeshraničním charakterem, zaměřeným na lokální a regionální rozvoj, ekologicky šetrnou turistiku, kulturní a vzdělávací akce, zkvalitnění komunikace. Hlavní snahou bude vytvoření programů pro děti, které by rozvíjely jejich zájem o přírodu a krajinu.

Krajina podstávkových domů
Skvosty lidové architektury jakou jsou podstávkové domy určují charakter krajiny severních Čech,
Horní Lužice a Dolního Slezska. Tyto svérázné dřevěné stavby jsou důkazem důvtipu a umu dávných řemeslníků. Je to spojovací prvek Trojmezí, kde se setkávají kultury tří národů.
O záchranu těchto lidových staveb se již několik let pokoušejí partneři z Čech, Německa i Polska. Snahou o hlubší poznání a popularizací tohoto bohatství je záměrem přispět k podpoře řemesel a turistického ruchu ve venkovských oblastech českého, německého a polského venkova.

Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska se v roce 2009 připojila k iniciativám na záchranu podstávkových domů prostřednictvím Programu Cíl 3 podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013, který je dotován z Evropské unie.

PODSTÁVKOVÝ DŮM

Staří podstávkových domů je z důvodu písemných a hmotných důkazů sporný. (toto jsem opsala doslova)-“Hrázděná konstrukce patra, jež bylo podstávkou podpíráno, se šířila během vrcholného a pozdního středověku ze západu i na naše hrady a do měst, v 16. Století a hlavně 17.století i do vesnic.
U přízemních roubených domů podpírala podstávka krov patrně poněkud dříve. Převážná část staveb, které se zachovaly do dnešních dnů, pochází z 18. a 19. století. Pozn. Dle názoru saských historiků se podstávka vyvíjela již ve 12. a zvláště pak ve 13. století vlivem německých přistěhovalců převážně z Horních Frank a Durynska.“

Jak vypadá typický podstávkový dům
„Typický podstávkový dům měl ve své konečné vývojové fázi v přední části přízemí roubenou světnici, stření část se síní a černou kuchyní (zděnou z kamene a cihel) a rovněž zděnou zadní část se stájí a chlévem, případně s komorou. Před roubenou částí bývá podstávka, v patře pak často dlouhá předsazená pavlač.“
Co je podstávka
„Podstávka je název, který se vžil pro důmyslnou a přitom jednoduchou dřevěnou nosnou konstrukci, složenou ze sloupků, ližin a šikmých pásků.“

Jaké důvody vedly ke vzniku podstávky
„Hlavním důvodem byly přirozené vlastnosti dřeva. Dřevo sesychá až patnáctkrát více kolmo na vlákno než podél vlákna. Tíha krovu a zvláště pak patra doléhala na roubené stěny přízemí a tím mohlo docházet k deformaci stavby. Zbudováním podstávky se tedy přenesl tlak horní části domu místo na vodorovné trámy stěn v přízemí na předsazené odolnější svislé sloupky podstávkové konstrukce.“

Jak se vyvíjela podstávka
„Podstávkový dům většinou spojuje dvě tradiční technologie lidové architektury – v přízemí východoevropské roubení a v patře západoevropské hrázdění. V části severních Čech je však i patro roubené, což je fenomén jinde v Evropě se nevyskytující. Charakteristickým poznávacím znakem je podstávka podpírající patro, která kromě své funkčnosti představuje výrazný dekorativní prvek podstávkového domu.“
Současný stav podstávkových domů
V posledních letech byla řada podstávkových domů zcela zničena, nebo znehodnocena necitlivými úpravami, další domy chátrají a hrozí jim zánik.

Záchrana podstávkových domů
vznik projektů, díky kterým se budou podstávkové domy nejen opravovat, ale vzniknou určitá pravidla a způsoby rekonstrukcí, díky kterým se podaří podstávkové domy zachovat v jejich původní kráse.
V trojmezí Čech, Německa a Polska již proběhla a probíhá pasportizace (zaevidování všech podstávkových domů formou terénního průzkumu. Jejich vyfotografování, popsání a zařazení do jednotlivých kategorií). Zásadní je také rozhodnutí majitelů postávkových domů jakým způsobem budou své domy opravovat a udržovat. Díky Programu ZIEL3/CÍL3 budeme moci majitelům zdarma poradit, zhodnotit a předvést nejvhodnější způsob rekonstrukce.

Chyby při rekonstrukcích
-betonování konstrukčních prvků
-zazdívání podstávek
-použití špatných oken, plastová a nedělená
-použití nevhodné střešní krytiny
-nevhodné přístavby
-nevhodná barevnost
-zarovnání lomení střechy v její dolní části

Správná rekonstrukce
-použití tradičních materiálů: kámen, břidlice, dřevo a jíl atd…
-dodržení zásad lidové architektury
-používat tradiční odzkoušené metody, technologie a techniky
-konzultace s odbornými řemeslníky a firmami
-dodržování pokládky kamenů
-dodržování rozměrů měněných dřevěných konstrukcí
-při omítání by stěny neměly mít ostré rohy
-okna by měla být klasická špaletová s příčkami
-střešní krytina podle typu stavby – šindel, břidlice, bobrovka

„Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska v letech 2003 – 2004 zmapovala celkem 3000 podstávkových domů v 18-ti obcích Šluknovského výběžku a v 9-ti obcích Ćeského Švýcarska. Dále byl v obci Lipová v roce 2002 zakoupen podstávkový dům, který je nemovitou kulturní památkou
a který je nemovitou kulturní památkou a který bude využit jako informační a poradenské centrum, mezinárodní setkávací centrum, expoziční prostory, muzeum.“

Domeček v majetku Společnosti TUR

Společnost TUR koupila v lednu 2002 památkově chráněný podstávkový dům v Lipové, který začala postupně opravovat. V listopadu 2002 byla provizorně opravena a zakryta střecha, z důvodu jejího havarijního stavu. V roce 2003 byla provedena výměna starého břidlicového obložení štítu. V roce 2004 byla v prostoru střechy vybudována tzv. štičí tlama, podlouhlý vikýř charakteristický pro lidové stavby v regionu Šluknovského výběžku. Stávající opravy byly realizovány z části z vlastních prostředků členů Společnosti TUR, z veřejné sbírky na záchranu domu č.p. 424 a z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR.

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pečovatel/pečovatelka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Dolní Chřibská č.p. 302, 407 44 Chřibská., Požadavky:, Spolehlivost, ochota pečovat o jedince s psychiatrickou diagnózou, s obtížemi v Spolehlivost, ochota pečovat o klienty s psychiatrickou diagnózou, s obtížemi v komunikaci a mnohdy také péče o jedince s pohybovým omezením. Praxe v přímé obslužné péči výhodou, řidičský průkaz výhodou. Kurz pracovníka v sociálních službách a jiné kvalifikační kurzy výhodou. Uvedená mzda je hrubá mzda s příplatky, platí pro uchazeče bez potřebné kvalifikace a zkušeností. Odměna je nastavena individuálně s plánem zapracování a vývojem odměny dle praxe, vzdělání a rychlosti zapracování. Osobní ohodnocení se stanovuje na základě hodnocení po zkušební době a následně každých cca 6 měsíců., Zaměstnanecké výhody: , Příspěvek na dopravu; stravování v rámci pracovní směny zdarma; svoz zaměstnanců od zastávky autobusu a zpět (z náměstí a zpět na náměstí v Chřibské); příspěvek zaměstnavatele na povinné vzdělávání dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (24 hodin ročně); dodatková dovolená 4 dny ročně (čerpá se formou víkendových wellness pobytů); náborový příspěvek 10.000,--. Součástí mzdy je také rizikový příplatek za práci ve ztížených podmínkách (cílová skupina našich klientů - péče o osoby s chronickým duševním onemocněním) a podle mzdového předpisu náleží zaměstnancům vždy po odpracovaném roce v pracovním poměru věrnostní odměna., Kontakt: Kontakt: telefonicky 8:00 - 16:00, e-mailem. Pracoviště: Jipro-cash s.r.o. - pracoviště, 407 44 Chřibská. Informace: Igor Prokeš, +420 777 587 885.

Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Frézař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Krokova č.p. 767/6, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Stabilní a dynamicky se rozvíjející firma Karned Tools s.r.o. hledá Frézaře., Čeká Vás práce v příjemném pracovním prostředí na klasických konvenčních frézkách, dle výkresové dokumentace a technologických postupů. Nástup možný ihned., • SOU / SŠ vzdělání strojírenského směru, • předchozí praxe na dané pozici, • znalost čtení výkresové dokumentace, • znalost měření a práce s měřidly, • ochota učit se novým věcem, • samostatnost, pečlivost, spolehlivost, , Výhody:, Dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, příspěvek na důchodové připojištění, sociální výpomoc zaměstnancům, roční odměny, valorizace, Sick Days, firemní akce…, , Kontaktní osoba: Ing. Petra Bedecsová, tel. 477 012 560, strukturované CV zasílejte na e-mailovou adresu petra.bedecsova@karnedtools.cz.. Pracoviště: Karned tools s.r.o. - 02, Krokova, č.p. 767, 405 02 Děčín 2. Informace: Petra Bedecsová, +420 477 012 560.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 500 Kč

Prodavači smíšeného zboží Pomocný/á prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Hřensko č.p. 116, 407 17 Hřensko, , Směna může být v sobotu i neděli dle požadavku zaměstnavatale. 1 rok praxe v samoobslužné prodejně zboží nutný., , Kontakt:, Thi Hong Bui, osobní jednání na výše uvedené adrese mezi 12 až 14 hodinou.. Pracoviště: Hong bui thi - 02, 407 17 Hřensko. Informace: Thi Hong Bui, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 21 840 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, důležitá zručnost a pracovitost, samostatnost, čtení výkresů, oprávnění dle EN 287, praxe v oboru, osvědčení jeřábník/vazač - výhodou., , Kontakt: Lenka Nácarová, tel. 412 519 225, e-mail: nacarova.agt@seznam.cz - sjednání pohovoru, osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Agt company, s.r.o. - 02, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Nácarová, +420 412 519 225.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový seriál Naše školka připomíná dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vycházejí v tištěném vydání Deníku.

NAŠE ŠKOLKA: Už ve středu představíme další děti z MŠ Liliová

Historický dům v ulici Lipová v České Kamenici už nyní neexistuje.
10

FOTO: Jeden z nejstarších dřevěných domů na severu šel k zemi

OBRAZEM: Práce na revitalizaci Podmokel jsou v plném proudu

Děčín – O krůček blíže k úspěšnému dokončení je revitalizace Podmokel.

Dvanáct škol bude v Děčíně bojovat o dva poháry

Děčín – Sportovně založení školáci několika devítiletek v republice mají důvod k dvojnásobné radosti.

Penta z rumburské nemocnice vycouvala

Rumburk – Rumburk se v jednání o převodu Lužické nemocnice vrací znovu na začátek a rozbíhá jednání s Ústeckým krajem

FOTO: Zoo Děčín odstartovala 69. návštěvnickou sezonu

Děčín - Více než tisícovka lidí zahájila v pořadí již 69. návštěvnickou sezonu v Zoo Děčín. Příchozí čekalo odpoledne plné zábavy s názvem Startujeme!, při kterém zoo představila především novinky, které přichystala na letošní rok.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT