Díky dohodě mezi Ústeckým krajem a Saskem se hranice sanitkám otevřou. Kvůli jazykové bariéře ale jen ve výjimečných případech.

„Možnost přejezdů budeme využívat hlavně při mimořádných událostech, jako jsou například větší dopravní nehody nebo život ohrožující stavy," vysvětlil Pavel Šebesta, vedoucí dispečinku Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Německé sanitky by mohly pomoci i v případech, kdy budou k místu nehody blíž, nebo když ty české budou zrovna zasahovat jinde. „Pacienty s drobnými úrazy ale budeme i nadále předávat na hranicích," dodal Šebesta.

Německy se domluví jen někteří

Hlavním problémem je totiž jazyková bariéra. Někteří záchranáři a operátoři dispečinku sice umí německy, cizojazyčná komunikace po telefonu je ale podle Šebesty velmi obtížná. Dispečink však může využít služeb tlumočníka na čísle 112. Záchranáři jsou už také řadu let vybaveni dvojjazyčnými formuláři pro zápis jména a stavu pacienta.

Novou dohodu, která umožní přejezdy sanitek přes hranice, uzavře Ústecký kraj se Saskem. Jedná se o první přes-hraniční spolupráci tohoto druhu v republice. Připojí se k ní také Liberecký a Karlovarský kraj.

„Předpokládáme, že ke společnému podpisu hejtmanů a Sasů by mohlo dojít koncem listopadu," uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

Dohoda začne platit od 1. ledna příštího roku. „Součástí smlouvy bude podrobná mapa území, kde budou přejezdy sanitek, ať už německých k nám nebo českých do Německa," doplnil Rybák.

Doteď si záchranáři pacienty předávají na hranicích. „Nejčastěji je to v Hřensku, pak v Petrovicích na Ústecku, Rumbursku a Šluknovsku. Méně často k výměně dochází i na Vejprtsku nebo na Cínovci," vyjmenoval Pavel Šebesta.

Dohoda pomůže Šluknovsku

Současně však upozornil, že podobné situace rozhodně nejsou na denním pořádku. „Měsíčně to jsou jednotky případů za celý kraj. Jsou období, kdy za tři měsíce nepředáme nikoho, ale pak se během tří týdnů může jednat i o tři pacienty," dodal Šebesta.

Novinka nejvíc pomůže lidem ve Šluknovském výběžku a na Chomutovsku a Vejprtsku, kde bývají problémy hlavně v zimě. Pokrytí Ústeckého kraje sanitkami je ale po rozšíření sítě výjezdových stanovišť podle Rybáka dostatečné.

„Limit dvaceti minut splňujeme na celém území," řekl náměstek.