Už v druhé polovině března bychom se mohli dočkat opravdového jara, nicméně březen je přechodový měsíc a stát se ještě může cokoliv. Tak hodnotí současné počasí student a amatérský meteorolog Jan Pícha.

Svou meteorologickou základnu má sice v Košťanech u Teplic, ale protože od svého narození jezdí na chalupu k prarodičům do Krásné Lípy, sleduje i počasí na Krásnolipsku. „S rodinou zde trávíme volné víkendy i prázdniny v průběhu celého roku. Možností sledovat zdejší počasí mám tedy poměrně dost. Nejvíce mě zajímá srovnávat zdejší počasí s oblastí, ve které žiji – tedy s Teplickem,“ upřesňuje. Za rok měření si jen potvrdil, co vždy po příjezdu do Krásné Lípy tvrdil, že Krásnolipsko je chladná a srážkově bohatá oblast. Mnohokrát prý byl překvapen rozdílem z naměřených údajů mezi oběma oblastmi, byť jsou od sebe vzdálené zhruba padesát kilometrů a z hlediska nadmořské výšky jsou rovněž srovnatelné.

„Například na jaře 2006 v Teplicích panovalo jarní teplé počasí a to již i na vrcholcích Krušných hor a po příjezdu do Krásné Lípy to byl úplný opak, metr sněhu a teploty pod nulou,“ vzpomíná.

O předpověď počasí se nepokouší

Jana Píchu k meteorologii přivedly osnovy učiva na základní škole, kdy v praktické části učení odečítali v pravidelných časových intervalech naměřenou teplotu z teploměru a následně pak počítali denní a týdenní průměrné teploty. „Praktické naměřené rozdíly teplot mě hodně zaujaly. K tomu se přidaly i zajímavé přírodní jevy při náhlých změnách počasí, které se v posledních letech udály,“ vysvětluje Jan Pícha svůj zájem o obor. Hodně zajímavostí v tomto oboru začal čerpat z internetu, jehož prostřednictvím postupem času pochopil základy meteorologie, seznámil se s technikou tohoto oboru a pomocí internetu si pořídil i první amatérskou meteorologickou stanici s možností přenášet naměřená meteorologická data do počítače. Díky internetu se seznámil i s desítkami amatérských meteorologů na meteorologických fórech z různých koutů Čech a Slovenska.

O předpověď počasí se ale nepokouší, jelikož nemá k dispozici potřebná meteorologická data pro různé úrovně předpovědí.
„Samozřejmě, že si přibližnou předpověď počasí určím, ale nikde své poznatky nezveřejňuji. Ke stanovení předpovědi potřebuji i aktuální data měření i z jiných oblastí. Navíc sestavit správnou předpověď mají kolikrát i profesionální meteorologové,“ uznává. Meteorologickou stanicí, kterou vlastní a provozuje v režimu on-line ve svém bydlišti ve Střelné a dále pak v Krásné Lípě, naměřené hodnoty pouze sleduje a vyhodnocuje z hlediska historie.