„S opilým nebo zfetovaným člověkem se nemá cenu hádat, s tím se nedohodnete. A hlavně –  na hádku jsou potřeba dva. A vy se hádat nechcete," snaží se lektor Zdeněk Pankrác vštípit jedno ze základních pravidel jejich práce budoucím asistentům prevence kriminality, kteří již brzy začnou pomáhat městské policii v Děčíně.

O deset volných míst byl obrovský zájem. Přihlásilo se přibližně sto lidí, kteří chtěli jako asistenti prevence pracovat. Z těch bylo vybráno patnáct mladých mužů, kteří  se tři dny o volná místa mezi sebou ucházeli.

„Základním cílem našeho třídenního setkání je připravit budoucí asistenty prevence kriminality na každodenní práci především v sociálně vyloučených lokalitách," vysvětluje Zdeněk Pankrác.  Podle něj je nejdůležitější motivace, proč uchazeči chtějí práci asistenta dělat.
To potvrzuje také jeden ze zájemců Miroslav Karela.

„Zajímá mne problematika, která se týká Šluknova. Jde mi také o zdraví a bezpečnost  lidí," přibližuje důvody, proč se o místo asistenta prevence uchází mladý muž ze Šluknova, ve kterém by v blízké budoucnosti měli působit dva asistenti.

Asistenti mají oproti strážníkům nebo policistům jednu velkou nevýhodu. Nejsou vybaveni žádnými pravomocemi, musí plně využívat svůj přirozený respekt nebo schopnost domluvit se.

„Určitě je potřeba komunikovat s lidmi, zachovat ve vyhrocených situacích klid a snažit se přesvědčit lidi, že třeba rušení nočního klidu není v pořádku," dodává Karela.

V Děčíně začali pracovat asistenti prevence kriminality před několika lety, kdy se podařilo děčínské městské policii získat dotaci v rámci programu Úsvit.

„Asistenti začali nejprve působit v Boleticích, zejména v sídlišti. A tato čtvrť zůstane i nadále  jakýmsi centrem jejich působnosti. A to i přesto, že Boletice již nepatří k těm nejvíce problémovým oblastem. Ale co se týče počtu stížností na narušování občanského soužití nebo rušení nočního klidu, tak jsou Boletice na špici. Respektive byly před příchodem asistentů prevence kriminality," pochvaluje si jejich přínos zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Osm asistentů prevence pracovalo v děčínských ulicích až do konce loňského roku. Jenomže s posledním loňským dnem původní projekt skončil a oni museli odejít. Přesto část z nich se svou prací neskončila a pracovala jako  dobrovolně bez nároku na odměnu.

To by se nyní ale mělo změnit. Děčínské městské policii se totiž podařilo díky úspěšnému projektu získat peníze z Evropského sociálního fondu  na deset asistentů prevence kriminality pro příští dva roky.

„Celkem je do projektu zapojeno padesát lidí v celé republice, z toho pětina je v Děčíně, další dva asistenti budou dva roky pracovat ve Šluknově," říká Tomáš Koníček z ministerstva vnitra. To dá díky projektu ESF Děčínu na tento projekt přibližně čtyři miliony korun a postará se například i o uniformy.

Zvýšení počtu asistentů o jednu čtvrtinu umožní jejich nasazení i mimo Boletice.

„Po nástupu nových asistentů prevence kriminality hodláme rozšířit jejich působnost i do dalších lokalit. Nově by je tak lidé měli potkávat například v Bynově nebo v Želenicích," doplnil Pavlík.

Asistenti prevence
Asistenti jsou civilní zaměstnanci radnic, kteří ve spolupráci s městskou policií pomáhají řešit situaci v problémových lokalitách. Většinou jsou vybíráni přímo z lidí, kteří v těchto místech žijí.