Lidé, kterým vadí hluk v centru Děčína, se pomoci zřejmě jen tak nedočkají. Chtěli by totiž vyhlášku, která upravuje otevírací dobu restaurací a barů. Její vznik je ale běh na dlouhou trať.

„V Děčíně 1, kde bydlím, je v mém okolí sedmnáct hospod a barů.  Tři mají otevřeno nepřetržitě, šest z nich zavírá hluboko po půlnoci. Přes léto jsem se vůbec nevyspala, strážníci tu řešili hluk asi sedmdesátkrát," popisuje Helena Hanusová, která v této lokalitě bydlí přes třicet let.
„Nejsem proti tomu, aby se lidé bavili v hospodách, ale chci se také vyspat. Mělo by to mít proto nějaká pravidla," říká s tím, že má právo na noční klid. Podle ní kontroly strážníků problémy s hlukem nevyřeší.

„Město by pomocí vyhlášky mělo zredukovat otevírací dobu některých podniků," myslí si Hanusová. „Mělo by k tomu najít odvahu," dodává.

„Mapujeme, kde je situace nejhorší," řekl Děčínskému deníku primátor města František Pelant. Současně upozornil, že vznik vyhlášky – pokud vůbec vznikne – nebude nic jednoduchého.

„I restauratéři mají právo podnikat. Pokud budeme dělat vyhlášku, pak by neměla platit plošně. Je třeba ji udělat citlivě. Navíc ji musí schválit ministerstvo," říká Pelant 
a dodává, že vznik takové vyhlášky je v rukou nového vedení radnice. To ale ještě není určené: Zvolené strany se zatím na koalici nedohodly.

Lidé, kterým hluk vadí, se zatím musí spolehnout na pomoc strážníků, kteří provinilcům rozdávají pokuty,  a také na to, že se situace přes zimu uklidní.

„Nejhorší je to v létě, ty dva prázdninové měsíce, když lidé chodí z těchto podniků 
a dělají hluk," říká Hanusová. „Teď, když je chladněji a prší, se situace zklidňuje," dodává. „Jinak pořád slyšíme bouchání dveří od taxíků, hlasité hovory… Často i v ranních hodinách," říká Hanusová, která dokonce sepsala petici. Tu primátor sice nepřijal, protože neměla všechny zákonné náležitosti, ale začal se tím zabývat jako stížností proti rušení nočního klidu.

Ředitel děčínské městské policie Marcel Horák o problematické oblasti ví. Podle něj ale celá situace není nijak tragická.

„Co někomu vadí, někdo naopak nevnímá. Situaci jsme tu monitorovali a problém dělá spíše mládež, která se tu schází v parku. Chceme, aby chodili dolů k Labi," říká Horák s tím, že vyhláška s regulací otevírací doby je až tím posledním krokem, k němuž by mělo město přistoupit. Předtím by mělo vyčerpat všechny možnosti a zkusit různá opatření.

„Zda taková vyhláška vznikne je samozřejmě v rukou politiků. Postupoval bych ale velmi opatrně. Taková vyhláška by totiž mohla být velmi diskriminační," upozorňuje ředitel strážníků s tím, že pokud by vznikla právě pro tuto lokalitu, je možné, že by podobnou vyhlášku chtěli i lidé 
v dalších čtvrtích, například 
v Boleticích či Bynově.

Navíc je podle něj problematické rozhodnout, do kolika hodin by mohly mít podniky otevřeno.

„Do půlnoci? Vezměte si, že by se vyhláška vztahovala i na Kulturní dům Střelnice. Budeme mít plesy jen do dvanácti hodin?" říká Horák.