Pomoci s výběrem vhodného bydlení, zlepšit hygienické podmínky ve městě nebo pomoci lidem s dluhy. To vše budou dělat terénní pracovníci, které Varnsdorf zaplatí díky dotaci. Otevře také poradnu pro závislé. O podobnou dotaci se uchází také sousední Rumburk.

Hlavním působištěm nových terénních pracovníků bude sídliště na Kovářské ulici, které je vyloučenou lokalitou a provází ho problémy dlouhé roky. Na asistenty se podařilo městu získat dotaci 5,5 milionu korun. Umožnila to spolupráce s vládní Agenturou pro sociální začleňování. „Terénní pracovníci budou řešit zejména problémy v oblasti bydlení a dluhů vůči městu, ale zaměří se třeba i na zlepšení hygienických podmínek,“ řekl starosta Stanislav Horáček.

JAK NA ŠTĚNICE

Na Kovářské totiž mají dlouhodobě problémy například se štěnicemi a panelové domy bylo nutné nechat vyplynovat. Přesto se nepříjemný hmyz do domů stále vrací. Terénní pracovníci by tak měli kromě jiného lidem z vyloučených lokalit vysvětlit, jak se zavlečení štěnic vyvarovat. Tedy například nepořizovat si nábytek z bazarů.

PENÍZE NA PORADNU

Dalších téměř pět milionů korun poputuje varnsdorfskému spolku Drug Out Klub, kterému se díky dotaci podařilo získat peníze na provoz poradny pro závislé, a to na příští tři roky. Poradna přitom doposud ve městě chyběla. „Poradna je určena nejen osobám s drogovou nebo alkoholovou závislostí, ale také těm, kteří mají problémy například se závislostí na hracích automatech, počítačových hrách a podobně,“ doplnila koordinátorka sociálních služeb Romana Cupalová.

Poradna ale nebude určená jen přímo pro závislé. O pomoc se na ni mohou obrátit také příbuzní nebo kamarádi lidí, kteří mají s nějakou ze závislostí problémy. Jak poradna, tak i terénní pracovníci by měli začít fungovat během prvního čtvrtletí letošního roku. Stejný projekt na podporu bydlení jako ve Varnsdorfu chystají také v sousedním Rumburku. „Plánovaná záchytná síť by tu měla být pro všechny, jimž z jakéhokoli důvodu hrozí ztráta střechy nad hlavou nebo kteří žijí v nevhodných podmínkách a vlastními silami se jim nedaří zajistit lepší,“ připomněl starosta Rumburka Jaroslav Sykáček důvody, proč se o dotaci uchází.

V Rumburku, který žádá o 6,5 milionu korun, by v případě úspěchu mohli do ulic vyrazit tři lidé. Obdobnou cestou se vydává i obec Staré Křečany, která se účastní spolupráce s agenturou společně městem Rumburk. Staré Křečany chtějí z plánovaných projektů zafinancovat nejen terénní pracovníky, ale i asistenty prevence kriminality. Celkové čerpání na tyto pracovníky po dobu tří let přesáhne sedm milionů korun, o dalších 4,5 milionu si na resocializační aktivity požádá Salesiánský klub.

Před více než rokem se ke Koordinovanému přístupu vládní agentury, který umožňuje městům získávat dotace na řešení sociálních problémů, přihlásil také Děčín. Ten má problémy hned v několika městských částech.