Nejen lidé, ale i zvířata mohou v těchto dnech onemocnět. Stalo se to i rysovi v děčínské zoologické zahradě. Nemá totiž vyhřívanou ubikaci, prochladl a problém byl na světě.

„Onemocněl zánětem plic a ledvin. Museli jsme ho léčit antibiotiky,“ řekla mluvčí zahrady Alena Houšková.

Aby měl co nejkvalitnější péči, ošetřovatelé přestěhovali rysa do vyhřívané ubikace. „Už je sice zdravý, ale do té jeho ho stěhovat zatím nemůžeme, mohl by znovu prochladnout a nemoc by se mohla vrátit,“ dodala Houšková. Rysa prý přestěhují, až venkovní teplota vyleze nad deset stupňů Celsia.

Klasická chřipka se v zoo neobjevila. „Je to nemoc, která je přenosná jen na opice. Ty jsou v ubikacích, k nimž se člověk moc blízko nedostane, takže nákaza, myslím, nehrozí. A v tomto počasí opice moc do venkovních výběhů nevylézají,“ vysvětlila mluvčí.

O očkování proti chřipce u opic zahrada neuvažuje. „Zatím jsme neměli jediný případ chřipky, navíc je každý lékařský zákrok pro zvířata stresující,“ vysvětlila důvod, proč neočkovat Houšková.

Ani ordinace veterinářů nejsou nacpané lidmi s nemocnými zvířaty. „Zatím není ani jasné, zda se klasická chřipka na psy a kočky přenáší,“ poznamenal děčínský veterinář Martin Hanzlík.

Pokud už zvíře, ať kočka či pes, onemocní třeba rýmou nebo jinou nemocí horních cest dýchacích, léčí je podobně jako lidi, podobnými léky. „Nejdůležitější je ale strava, která zvířeti zajistí dobrou imunitu, pokud nemoc neustupuje, měl by chovatel veterináře navštívit,“ řekl Hanzlík.

Přesto by lidé onemocnění psa či kočky neměli podceňovat. Veterináři doporučují v takovém případě nepodávat léky snižující horečku, protože například acylpyrin může kočku i usmrtit, ale dělat klasické zábaly. Při rýmě je třeba udržovat čistotu nosních dírek, ošetřovat potíráním mastí nebo krémem bez parfému.