Obec díky své práci pro obyvatele, jejichž počet se za 20 let zdvojnásobil, zvítězila v krajském kole soutěže Vesnice roku. Starostka Helena Křížková řekla, že zásluhu na ocenění, které bylo zveřejněno dnes, má celý tým radnice i všichni obyvatelé.

Růžovou doposud znali hlavně turisté, kteří mířili do nedalekého Národního parku České Švýcarsko. "I když jako centra parku jsou známější Jetřichovice a Hřensko, snažíme se jim konkurovat nabídkou penzionů, restaurací, sportovištěm a různými akcemi," řekla Křížková, která stojí v čele obce od roku 1998.

Právě cestovní ruch je jedinou oblastí, v níž si mohou místní najít práci v bydlišti. Ostatní jezdí do Děčína, i tam je ale nezaměstnanost vysoká, v květnu činila 10,4 procenta. Přesto z Růžové lidé neodcházejí, ale právě naopak. "Od roku 1995 se počet obyvatel zdvojnásobil na 460," uvedla Křížková. Starší si předělávají chaty ke stálému bydlení, mladí staví rodinné domy. Do návratu situace před druhou světovou válkou, kdy Růžová patřila mezi největší a nejbohatší obce okresu, má zatím ještě kus cesty.

Historie obce sahá do 13. století. Kostel svatého Petra a Pavla z roku 1711 byl před 14 lety po rozsáhlém požáru opraven a znovu vysvěcen. Nedaleko Růžové je Dolský mlýn, známý z pohádky Pyšná princezna. "Nežijeme ale jen minulostí, třeba přes prázdniny bude v sále obecního úřadu opět výstava Růžová - dveře umění dokořán," doplnila starostka obce, která bude kraj reprezentovat i v celostátním kole. "Nevím, zda máme šanci proti oblastem, kde život po válce nebyl přerušen vysídlením, ale budeme se snažit i dál dělat vše pro občany. Ocenění je pro nás velkým závazkem," uzavřela Křížková.

Růžová díky vítězství získá od Ústeckého kraje 300.000 korun. Do krajské soutěže se letos přihlásilo 31 obcí ze všech sedmi okresů. Oficiální vyhlášení výsledků se uskuteční v srpnu přímo ve vítězné obci. Dílčí ocenění získal Brandov na Mostecku, Lukavec a Vrbice na Litoměřicku a Tisá na Ústecku.

Cílem soutěže je snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a lidí, kteří se snaží jednak zvelebovat svůj domov, jednak rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Soutěž má také upozornit veřejnost na význam venkova.