Rumburský fotbal se potýká s existenčními problémy. A aby toho nebylo málo, hospodařením klubu se zabývá policie.

„Kromě toho, že jsme dostali anonymní udání na špatné hospodaření klubu, podal jeden obyvatel Rumburku i trestní oznámení,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Víc informací zatím nemůže poskytnout, protože policisté případ teprve začali prověřovat.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal Jiří Dvorský.

„Neuvedl jsem konkrétní trestný čin, ale chci, aby hospodaření fotbalového klubu policie prověřila, požaduji, aby zajistila jeho účetnictví. Mluví se o tom, že funkcionáři zpronevěřili velké peníze. Zajímá mě také, jak se nakládá s penězi, které klubu dalo město,“ řekl Dvorský. Doplnil, že má informaci i o tom, že si klub půjčil někde peníze a věřiteli je nevrátil. „Povídá se i o tom, že aby klub mohl peníze vrátit, dostal je od města, ale ty někde zmizely,“ poznamenal Dvorský.

O hospodaření s penězi města prý radnice přehled má. Tvrdil to alespoň rumburský starosta Jaroslav Sykáček. „Ano, dostali od nás loni peníze z grantu stejně, jako dostávají i jiné organizace. Dostali i letos, ale před tím museli doložit řádné vyúčtování peněz z předchozího roku,“ uvedl Sykáček. Vysvětlil, že pokud by hospodaření s grantovými penězi v předešlém roce nebylo v pořádku, klub by letos nedostal nic.

To, že v klubu není cosi v pořádku potvrdil i jeden z jeho bývalých členů Tomáš Štěpán. Loni,kdy problémy vyplavaly na světlo světa, v klubu přestal působit.

„Ano, mluvilo se o tom, že se peníze, které měly jít na mládež, použily na něco jiného. Řekli nám to na valné hromadě,“ Štěpán.

Odešel prý ale z klubu hlavně kvůli nedostatku času. „A se mnou i dalších asi deset lidí. Dohady o peníze k tomu myslím také přispěly,“ dodal Štěpán.
Nad trestním oznámením, jež podal Jiří Dvorský, kroutil nechápavě hlavou bývalý předseda klubu Petr Pilko. I on tvrdil, že od města by klub peníze nedostal, pokud by všechno řádně nevyúčtoval. Nicméně připustil, že klub skutečně velké finanční problémy má a že si opravdu peníze od soukromé osoby půjčil. To proto, aby provoz mužstev vůbec utáhl.

„Byly to peníze od mého známého z Prahy, část z nich jsme už vrátili ze zisku za hráče prodaného do Liberce. Ještě dlužíme, ale nikdo na nás netlačí, abychom dluh ihned splatili,“ tvrdil Pilko. Dušoval se, že nikdo z vedení klubu peníze nezpronevěřil, ale některým lidem podle něj vadí, že částka utržená za prodaného hráče nešla do klubu, především do mládežnických mužstev, ale na částečnou úhradu dluhu.

Jak rumburský fotbal dopadne, Pilko netuší.

„Loni jsme od města dostali 270 tisíc korun, letos jen sto devadesát, jenom doprava nás pro všechna mužstva ročně stojí čtyři sta tisíc korun, sponzorů moc nemáme,“ spočítal Pilko.

Uvedl, že rumburský fotbalový klub sdružuje asi sto dvacet dětí v sedmi mančaftech krajského přeboru.

„Chápu, že vedoucí mužstev a trenéři, aby mohli s dětmi pracovat, musí mít vzdělání. To nejjednodušší stojí asi tisícovku, to složitější už asi šest až sedm tisíc. Chápu, že chtějí své peníze zpátky, ale když je klub nemá, nemůže je ani zaplatit,“ poznamenal Pilko.

Na dotaz, proč odešel z postu předsedy klubu po loňské valné hromadě, kdy se problémy začaly hrotit, odpověděl, že hlavně z rodinných důvodů.