Místo převážení pacientů po městě vše pod jednou střechou. Nejpozději do konce srpna by se měli pacienti z akutních lůžek na interně přestěhovat. Hlavním důvodem ke stěhování je úspora peněz i lidí, s jejichž nedostatkem se špitál dlouhodobě potýká. K zajištění zdravotní péče totiž nebude potřeba tolik lékařů.

Interní oddělení je dnes v bývalém sanatoriu Frankenstein v Podhájí. Na velkou část vyšetření musí nemocnice pacienty převážet sanitkami přibližně 800 metrů do hlavní budovy nemocnice, kde je například počítačová tomografie, tedy CT.

„Tyto převozy nám pojišťovna nezaplatí, jsou plně v naší režii. Jde i o zvýšení komfortu pro pacienta. Rozhodně ale nic nezavíráme, jak se v poslední době mezi lidmi říká,“ přiblížil jednu z úspor ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Stěhování čeká také jednotku intenzivní péče. Nemocnice tak reaguje nejen na finanční problémy, ale i na požadavek města. „Rada města zadala vedení Lužické nemocnice zpracování restrukturalizace celého zařízení,“ uvedl Jaroslav Sykáček, starosta Rumburku, který je stoprocentním vlastníkem Lužické nemocnice.

Kromě peněz rumburský špitál ušetří i personál. Doposud museli být dva až tři lékaři v obou budovách a bylo nemyslitelné, aby mezi nimi přebíhali. „Díky sestěhování by pak mohlo stačit na jednu službu méně lékařů. To by nám mělo pomoci vykrýt jejich nedostatek,“ poznamenal ředitel Dubravec.

Problémy s nedostatkem lékařů také stály za dvoutýdenním uzavřením akutní části interního oddělení. Na tom se vedení špitálu rozhodlo přerušit provoz, aby si lékaři i sestřičky mohli vybrat dovolenou.

Kam přesně lůžka akutní péče z interny v pavilonu chirurgie umístí, zatím podle Dubravce není jasné. Své místo by mohla najít například v prostorách bývalé porodnice, kterou musela nemocnice před rokem a čtvrt kvůli nedostatku lékařů zavřít. V Rumburku totiž neměl kdo rodit.

Vyčíslené zatím nejsou přesně ani úspory či náklady na stěhování. Na jasnou analýzu a návrh rozmístění má vedení nemocnice podle Petra Dubravce čas do konce července. Stěhování je také potřeba projednat se zdravotními pojišťovnami.

Budovu v Podhájí ale Lužická nemocnice zcela neopustí. „Ošetřovatelská lůžka, gastroenterologie, laboratoř i rehabilitace zůstanou nadále v této budově,“ vysvětlil ředitel Lužické nemocnice.

Problémy sužují rumburský špitál už řadu let. Sehnat nové zaměstnance je podle vyjádření vedení města i nemocnice obtížné také proto, že nechtějí jít do nejistoty. Město totiž nejprve jednalo s krajem o převodu nemocnice, následně se ji snažilo neúspěšně prodat soukromému investorovi. Nyní chce opět obnovit jednání s Ústeckým krajem.