Bude muset město Rumburk vracet několik set tisíc korun nebo rovnou několik milionů? Takovou otázku si mohou nyní klást tamní radní. Autodopravci se totiž hlásí o peníze, které v letech 1995 – 1998 museli platit Rumburku za parkování na odstavném parkovišti, když čekali před hraničním přechodem Jiříkov na celní odbavení. Podle tehdejšího policejního vyšetřování Rumburk tímto neoprávněným vybíráním poplatků připravil autodopravce až o pětadvacet milionů korun. Ti je nyní chtějí zpět.

„Ano, doručili jsme městu výzvu k vrácení bezdůvodného obohacení od firmy INTERTRANS z Brna ve výši sto tisíc korun,“ řekl brněnský advokát David Obenrauch. Dodal ale, že se s městem stále o vrácení částky nedohodli a tak se pravděpodobně budou obracet na soud.

O dalších více než dvě stě tisíc se hlásí i Josef Dvorský, který odkoupil pohledávky od jiných dvou autodopravců.

„Dal jsem městu termín do poloviny dubna, ale stále se nic se neděje,“ uvedl.

Záležitost představitelé Rumburku považují za úsměvnou. Celá kauza pro ně skončila smrtí bývalé starosty Václava Pohla, který byl za vybírání poplatků počátkem roku 2005 policií obviněn z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Někteří autodopravci možná usuzují, že městu vznikl neoprávněný prospěch na jejich úkor, ale musí to také doložit, a to zatím neučili,“ zdůraznil starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

Upozornil také na to, že policie sice bývalého a dnes již zemřelého starostu obvinila z trestného činu, ale ten mu nikdy nebyl prokázán.

„Pro nás je platné pouze usnesení soudu, a ten se nikdy neuskutečnil,“ dodal rumburský starosta.

Tím možná celá kauza skončila pro město, ale rozhodně ne pro autodopravce. „Možná, že není koho stíhat, každopádně to ale město nezbavilo svým závazkům dostát,“ podotkl David Obenrauch. Stejně tak je ochoten své požadavky na vrácení peněz, které museli autodopravci zaplatit, dotáhnout do úspěšného konce i Josef Dvorský. Ten se dokonce nebojí mluvit ani o konkurzu na město a odstavení jeho účtů.

„Rozhodně se nebojíme. Takových trestních oznámení na nás již bylo podáno, že to ani nebereme vážně,“ ukončil rumburský starosta Sykáček.