Varnsdorf uspěl se zařazením do koordinovaného přístupu, díky kterému může město dosáhnout na řadu dotací, na druhý pokus. Na začátku letošního roku byla totiž jeho žádost zamítnuta.

„Pracovali jsme na tom celý rok. Pro nás je to obrovská pomoc, bez které si neumím představit změny k lepšímu," netají spokojenost se zařazením do programu vládní Agentury pro sociální začleňování místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek. Ten má ve městě na starosti právě sociální problematiku.

„V devíti obcích, které budou nově zapojeny do Koordinovaného přístupu, vznikne platforma s názvem Lokální partnerství, která zahrne všechny místní subjekty podílející se na řešení problémů spojených se sociálním vyloučením," přibližuje další postup ve vybraných obcích mluvčí vládní Agentury pro sociální začleňování Václav Zeman.

Dalším výstupem bude tzv. místní strategický plán sociálního začleňování. S jeho vytvořením pomůže městům 
i místním partnerům Agentura. Lokální partnerství by mělo navrhnout základní obsahovou část strategického plánu. Agentura pro sociální začleňování bude podporovat vybrané obce i při získávání prostředků na konkrétní projekty, které budou na plán navazovat.

Může jít například o posílení sociálních služeb, rekonstrukce bytů pro sociální bydlení, vznik komunitních center, projekty podpory zaměstnanosti nebo podporu škol pro práci s žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Varnsdorf již nyní přijímá nové asistenty prevence kriminality, během příštího roku by jich do služby mělo nastoupit osm až deset.

„Za poslední rok nám výrazně klesla kriminalita. Naší snahou je především zmírnit napětí z obou stran," nastiňuje plány pro nejbližší budoucnost Josef Hambálek.

Právě velké napětí mezi majoritní a minoritní částí společnosti stálo před čtyřmi lety za velkými protiromskými nepokoji, které zasáhly především Varnsdorf. Na největší demonstraci se sešlo několik tisíc lidí. Kvůli neuposlechnutí pokynů policie došlo k poměrně velkým srážkám s těžkooděnci, policie použila vodní dělo i slzný plyn. Snažila se totiž zabránit rozvášněnému davu demonstrantů v přístupu do lokalit, které obývají především Romové.

O zařazení do programu se snažil také sousední Rumburk, ten ale se svou žádostí prozatím neuspěl.

„Monitorovací výbor navrhl, aby Rumburku a Vsetínu byla poskytnuta dílčí podpora po dobu jednoho roku. Poté se mohou znovu pokusit o začlenění do koordinovaného přístupu. Je lepší počkat, než mít špatné projekty, nebo je nestihnout realizovat," vysvětluje Václav Zeman, proč Rumburk neuspěl.

„Máme na přípravu nyní víc času. Podstatné je, že nejsme vyřazení, jsme uprostřed cesty. Nyní musíme zabojovat, abychom se tam dostali," řekl po rozhodnutí monitorovacího výboru starosta Rumburka Jaroslav Sykáček.