Obyvatele Rumburku trápí ghetto.

To během posledních měsíců postupně vzniklo téměř v centru města kousek od náměstí. Kvůli němu je teď v jedné části Rumburku méně klidu – naopak přibývá hluku, výtržností a opilců.

Místní lidé si nejprve mysleli, že za rostoucím nepořádkem a problémy stojí místní azylový dům. Proto se proti němu zvedla velká vlna odporu, místní dokonce sepsali petici a doručili ji na rumburskou radnici.

Jenže všechno je zřejmě jinak.

„Podle mne problémy nejsou z azylového domu. Tři metry od náměstí nám totiž začíná problematická oblast. Nejhorší jsou tři paneláky, kde bydlí řada takzvaně nepřizpůsobivých obyvatel,“ říká rumburský místostarosta Ladislav Pokorný.

„Je to tak, lidé to špatně vyhodnotili, díky azylovému domu naopak ubylo bezdomovců, spoustu lidí vrátil zpátky do života,“ říká mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

Problém jsou právě zmíněné paneláky. Současný majitel, jehož se nám nepodařilo kontaktovat, je koupil asi před dvěma lety. Lidé, co v nich do té doby bydleli, se většinou odstěhovali. Paneláky totiž mají zastaralé vybavení.

„Dokonce jim vypadávají skleněné výplně u balkonů,“ popsala Doušová.

Situaci v této oblasti navíc zhoršují herny a zastavárna.

„Jenže zákazem hracích automatů bychom si moc nepomohli. Během velmi krátké doby bychom zde měli videoterminály, jejichž provozování nemáme nejmenší šanci ovlivnit,“ dodává místostarosta s tím, že také Rumburk velmi nedočkavě čeká na nový loterijní zákon. Ten by totiž měl dát obcím více pravomocí, jak herny regulovat.

Dalším velkým problémem je to, že v panelácích bydlí více lidí, než by mělo.

„My vlastně ani nevíme a nemůžeme vědět, kolik lidí zde opravdu žije. Část jich je samozřejmě přihlášená, ale kolik lidí sem přijíždí na takzvané návštěvy, to nikdo neví. Všechny domy jsou v soukromém majetku, kde my toho moc nezmůžeme,“ vysvětluje Pokorný. Podle všeho není vyloučené, že se sem sestěhovávají lidé například z Litvínova.

Rumburk se přesto bude snažit problémy místního ghetta řešit. Zcela bezzubé totiž není. Na pomoc teď povolá také ostatní státní orgány.
„Požádáme o součinnost hasiče a policii. Hasiči budou kontrolovat všechny místní domy, zda jsou v nich dodržovány bezpečnostní předpisy,“ dodává Pokorný.

Čtvrteční rumburské zastupitelstvo také – mimo jiné – projednalo petici proti azylovému domu.

„V odpovědi petičníkům píšeme, že nemáme kompetenci azylový dům uzavřít, protože se nejedná o městské zařízení. A ani od města nemá žádné dotace. Stejně tak jeho provoz není v rozporu s územním plánem,“ uzavírá s tím, že v případě budoucích stavebních nebo územních řízeních se do nich mohou lidé z této lokality se svými připomínkami zapojit.

Autor: LUDĚK STÍNIL, ALEXANDR VANŽURA