Je místostarostou města a šéfem Lužické nemocnice. Darek Šváb je v současnosti zřejmě nejmocnějším mužem v Rumburku.

Nejenže kvůli sporům s ním 4. června složí svou funkci starosta města Jaroslav Sykáček, Šváb navíc nechal v pátek odvolat z pozice předsedy dozorčí rady Lužické nemocnice Ladislava Pokorného.

„Pan Pokorný nemá dlouhodobý zájem o nemocnici, nepohybuje se v ní. Navíc se dozorčí rada pod vedením pana Pokorného dlouhodobě nekonala. Navíc je magistr Pokorný vnímán jako osoba, která negativně vystupuje proti společnosti," prohlásil Šváb.

Ladislav Pokorný, který ještě nedávno působil jako místostarosta města do chvíle, než ho nechal právě Šváb odvolat, s tím ale nesouhlasí. O svém odvolání nicméně věděl předem.

„Dozvěděl jsem se o tom z materiálů pro zastupitele. Ale očekával jsem to, překvapen jistě nejsem. Překvapen mohu být pouze tím, kdo mne nahradí.  Nejsem si vědom toho, že bych vystupoval proti společnosti. Zřejmě kolega Šváb myslí to, že jsem nehlasoval pro deset, ale pro sedm milionů. Kontroly přístrojů a vybavení byly prováděny na můj podnět. To zde ale nezazní," říká Pokorný, jehož zarazilo, že návrh na odvolání podal předseda představenstva.

„U nás si předseda představenstva určuje, koho tam chce, kdo by nemusel dělat problémy. Podle mne jde o střet zájmů," dodal Pokorný.

O možné změně v čele dozorčí rady nevěděl ani její místopředseda Jan Sembdner.
„Neshledal jsem, že by pan Pokorný pracoval špatně nebo nedostatečně," prohlásil před rumburskými zastupiteli Sembdner.

Nový člen dozorčí rady Jan Pospíšil podle svých slov na svém jmenování netrvá.

„Ale takové otázky nepatří na zastupitelstvo, vypadáme tu jako blbci. Pokud nevím, tak se zeptám. Ale vždy to dohromady dáme," řekl v emotivním vystoupení na čtvrtečním zastupitelstvu.

Odvolání předsedy dozorčí rady Lužické nemocnice, ve které je Rumburk výrazně většinovým vlastníkem, se nelíbilo především opozici.

„Měli bychom nahlas říct, že to má pan Pospíšil za odměnu a pan Pokorný za trest," řekla zastupitelka Bronislava Nedvědová. Ta patří k dlouhodobým kritikům místostarosty Darka Švába. Proti němu v říjnu vystoupil kvůli veřejným zakázkám také Pokorný. A to ho stálo funkci.

Darek Šváb teď zřejmě povede Rumburk jako místostarosta do doby, než bude zvolen nový starosta. Šváb nechce odhadovat, kdo bude novým starostou jedenáctitisícového města, chce ale provést zásadní změny.

„Musíme si sednout se zástupci ostatních politických stran. Zřejmě bude potřebná rekonstrukce městské rady," prohlásil.

V zákulisí zaznívaly spekulace, že město by mohla převzít místostarostka Alena Winterová (SNK-ED).