Ideální podmínky pro podnikatele i samotné podnikání v Ústeckém kraji? Ty najdete v Děčíně a také v Rumburku. Alespoň to tvrdí průzkum s názvem Město pro byznys 2009, jehož výsledky zveřejnil týdeník Ekonom. Průzkum uskutečnila společnost Faktum Invenio.

Děčín obhájil své prvenství z loňského roku, Rumburk byl loni třetí.

Prvenství nečekali

„Samozřejmě mě to těší a zároveň jsem překvapený. Nedoufal jsem, že bychom mohli prvenství obhájit,“ netajil se děčínský primátor Vladislav Raška. Přitom Děčín se neumístil v jednotlivých kategoriích hodnocení ani jednou na prvním místě. Má však nejlepší průměr. „U nás se daří všem tedy i podnikatelů, protože je zde dobrý život. Zvyšovat jeho kvalitu se nám daří díky vysoké úspěšnosti v získávání evropských peněz,“ uvedl při přebírání ceny Raška.

Rumburk nejvíce chválí podnikatelé. V této kategorii se umístil na prvním místě. „Vzhledem k tomu, že loni jsme byli na třetím místě a jsme neustále pod ostrou palbou oponentů, tak jsem ani nedoufal, že bychom se mohli na tu pomyslnou bednu dostat. O to je to hřejivější pocit, zejména proto že jsme pozici nejen obhájili, ale i o stupínek postoupili, což považuji v případě města Rumburk, který je z hlediska území na periferii kraje. Do budoucna uděláme vše pro to, abychom zaútočili i na pozici nejvyšší, tedy je to pro nás závazek,“ řekl rumburský místostarosta Darek Šváb.

Pro cenu dojela druhá místostarosta Alena Wintrová. „Jsem sportovkyně, a tak jsem se při vyhlašování výsledků a přebírání diplomu cítila jako na stupni vítězů,“ tvrdila.

Rozhodovalo několik faktorů

Společnost hodnotila města z nejrůznějších pohledů. Zjišťovala, jak hodně se ve městech staví, zda roste počet firem, jak daleko je k hlavním silničním tahům. Část výzkumu se zaměřila i na to, jak úředníci na radnicích zvládají svoje povinnosti. „Podle tohoto průzkumu společnost zjistila, že se radnice striktně drží jen předepsaných úředních hodin, což je pro veřejnost údajně nedostatečné,“ poznamenala Žáková.

Na prázdno nevyšel ani Varnsdorf. Ten se pyšní nejvyšší kvalitou lokality. Ubytovací kapacita je zde vzhledem k počtu obyvatel nejvyšší, je zde nejpříznivěji ekologicky vyvážená krajina, a i přesto, že je ve Varnsdorfu nejmenší síť sběrného odpadu, Varnsdorfští třídí odpad nejvíce.

Zveřejnění žebříčku je součástí druhého ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, ve kterém se hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů, které budou vyhodnoceny samostatně.

Na Ústecku hodnotili šestnáct měst

V Ústeckém kraji bylo vyhodnocováno 16 měst. Města byla hodnocena na základě padesáti kritérií rozdělených do 6 oblastí, a to dle podnikatelského prostředí, kvality lokality, kvality veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenových podmínek a telefonického průzkumu mezi podnikateli.

Podnikatelé i veřejnost najdou další informace o žebříčku a podmínkách podnikání na webových stránkách www.mestoprobyznys.cz.