Chceme tady žít a přežít! Chceme zdravotní péči v Rumburku! To hlásily transparenty, které si někteří z více než stovky obyvatel města přinesli na čtvrteční jednání zastupitelstva. O osudu Lužické nemocnice zatím jasno není. Zastupitelé totiž přerušili projednávání úhrady loňské ztráty a vrátit se k němu chtějí po jednání s premiérem Andrejem Babišem.

„Dneska už nezachraňujeme Lužickou nemocnici, zachraňujeme zdravotnictví ve Šluknovském výběžku,“ řekl ještě před hlasováním o úhradě loňské ztráty rumburský starosta Lumír Kus.

Předpokládalo se, že zastupitelé úhradu více než 52 milionů neschválí. To by znamenalo, že nemocnice v řádu dnů zamíří do insolvence. Nakonec se dohodli, že jednání přeruší a vrátí se k němu po schůzce na vládě. Sejdou se 9. července v 15.30.

Největšími věřiteli nemocnice jsou zdravotní pojišťovny. Přibližně 45 milionů korun loňského dluhu totiž tvoří vratky ze zálohových plateb.

Nemocnice se dál bude topit ve velkých problémech. Předseda představenstva a zastupitel za ODS Karel Schäfer totiž už během diskuze varoval, že pokud zastupitelé nebudou souhlasit se zaplacením loňského schodku, je velmi pravděpodobné, že nemocnice nebude mít na část červnových výplat. Problémy budou také s dodavateli. „Už nyní nám někteří krátí dodávky. Bez lidí a bez léků ale není možné provozovat nemocnici,“ upozornil na zastupitelstvu Karel Schäfer.

Jeho slova potvrdil také ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec. „Momentálně nemáme na účtech dostatek prostředků na vyplacení červnových mezd. Jaká bude situace s červnovými výplatami, bude jasné na začátku července,“ upřesnil ředitel nemocnice.

Starosta Lumír Kus vysvětloval, že není možné, aby Rumburk, ve kterém žije jen pětina obyvatel Šluknovského výběžku, sám platil všechny náklady. „Požadovaná úhrada znamená pětinu našeho ročního rozpočtu. Snažili jsme se zapojit do financování i okolní obce, ale i pro ně jsou to neakceptovatelné částky,“ doplnil Kus.

„NEMŮŽEME DOPUSTIT ROZPAD MĚSTA“

Podle zastupitelky ČSSD Anny Zibnerové nechce nikdo okrást sestřičky nebo lékaře o jejich peníze. „Byla bych hrozně moc ráda, pokud by se vymyslelo řešení, které jim umožní ty peníze dát. Podle mě je vyhrožování nedostatkem peněz na výplaty manipulací. Nemůžeme dopustit rozpad města, proto nemohu pro úhradu zvednout ruku,“ sdělila Zibnerová s tím, že jde o systémový problém, který není možné vyřešit na úrovni města.

Podle opozičního zastupitele a bývalého ředitele Lužické nemocnice Darka Švába měl materiál předložený představenstvem špitálu zásadní nedostatky. „Na stole je materiál, který říká: chceme po vás zaplatit 53 milionů, chceme od vás schválit dalších 47 na tento rok. Současně nám nikdo neříká, co s tou společností bude. Nemáme světlo na konci tunelu,“ poznamenal.

Rumburská nemocnice se potácí ve finančních problémech už řadu let. Město, které je jejím vlastníkem, proto začalo jednat s Ústeckým krajem. První jednání ale skončila neúspěchem. Městu chyběla k absolutnímu vlastnictví nemocnice jedna akcie, nemohl se navíc dohodnout s krajem na rozsahu zdravotní péče.

Jedním z důvodů, proč jednání s krajem skončila, bylo i vyhlášení otevřeného tendru na prodej špitálu. Do toho se přihlásili tři zájemci, dva postoupili do druhého kola. Po bližším seznámení se stavem Lužické nemocnice ale nakonec z prodeje sešlo. I poslední zájemce, kterým byla společnost Penta Hospitals, nakonec z koupě vycouval.

Tendr tak skončil krachem, zatímco se situace nemocnice stále zhoršovala po ekonomické i personální stránce. Město proto znovu začalo jednat s krajem o převodu. Tato jednání zatím úspěchem neskončila.